ZVANIČNICI EU SMIŠLJAJU ZAJEDNIČKI PRISTUP UŠTEDI VODE U POLJOPRIVREDI

Zvaničnici iz devet zemalja južne Evropske unije rekli su danas da će raditi zajedno na razvoju tehnologija koje štede vodu u poljoprivredi, jer suše dodatno opterećuju poljoprivrednike i ugrožavaju sigurnost hrane.

Obećanja su stigla tokom skupa na Kipru takozvanih MED9 zemalja koje čine Francuska, Grčka, Italija, Hrvatska, Portugalija, Malta, Španija i Slovenija.

Zvaničnici su izjavili da će se pozabaviti rastućom nestašicom vode kao rezultatom klimatskih promena, posebno u regionu Mediterana, koji je pogođen u više nego drugi delovi Evropske unije.

Zvaničnici su se takođe obavezali da će podeliti tehničke i praktične podatke i pokrenuti zajedničke istraživačke programe kako bi korišćenje vode bilo što efikasnije.

„Klimatske promene predstavljaju stvarnu pretnju za proizvodnju hrane širom sveta, a ovaj rizik je još ozbiljniji u oblasti Mediterana. Moramo se boriti protiv klimatskih promena i, u isto vreme, prilagoditi uslove rada naših farmera ovoj novoj klimatskoj situaciji“ rekao je na sastanku španski ministar poljoprivrede Luis Planas.

Kiparska ministarka poljoprivrede Marija Panajotu upozorila je da se Evropa prošle godine suočila sa jednom od najgorih suša i navela lokalne primere „pametnih“ sistema za navodnjavanje i tehnologija koje pomažu u zaštiti useva, generišu energiju i štede upotrebu vode za 30%.

Francuski ministar poljoprivrede Mark Fesno pohvalio je najnovije tehnike koje pomažu u stvaranju novih useva, sposobnih da uspevaju u težim klimatskim uslovima.

Zvaničnici su takođe pozvali EU da smisli zajednički pristup očuvanju vode uzimajući u obzir regionalne zahteve.

„Pošto će klimatska kriza imati veliki uticaj na globalnu sigurnost hrane, prilagođavanje klimatskim promenama mora biti u središtu naše zajedničke politike“, rekao je slovenački ministar poljoprivrede Mateja Čalušić.

E2 portal (Beta)