Na mestu izgradnje fabrike kompanije Tesla u Nemačkoj posečeno je oko 329 hektara šume, prema analizi satelitskih snimaka.
Satelitski snimci pokazuju da je od marta 2020. do maja 2023. na tom mestu iskrčeno 329 hektara šume, što je oko 500.000 stabala, prema podacima kompanije Kejros (Kayrros) koja se bavi ekološkim podacima.
Kontroverzni projekat izgradnje fabrike električnih automobila blizu Berlina, izazvao je velike proteste i pokrenuo raspravu o kompromisima zarad razvoja zelene energije, piše Gardijan.
Klimatski aktivisti od maja protestuju zbog planiranog proširenja gigafabrike, a jedna grupa je u martu zapalila električni stub i time na nekoliko dana zaustavila proizvodnju u fabrici.
Karolina Dževo iz udruženja „Zavrnite Teslinu slavinu“ izjavila je da je analiza pokazala da je proizvodnja električnih vozila te kompanije izazvala uništavanje prirode na lokalu, kao i globalnu štetu rudarenjem metala.
„U jednom od najsušnijih regiona u Nemačkoj, već je uništeno previše životne sredine. Mora se sprečiti proširenje, a time i još veće uništavanje šuma i ugrožavanje zaštićenog područja pijaće vode“, rekla je ona.
Analitičar iz Kajrosa Antoan Half izjavio je da je posečeno drveće ekvivalentno oko 13.000 tona ugljen-dioksida, što je godišnja količina koju ispušta 2.800 prosečnih automobila s motorom s unutrašnjim sagorevanjem u SAD.
„To je samo delić broja električnih automobila koje Tesla proizvodi i prodaje svakog kvartala. Uvek imate kompromise, tako da morate biti svesni koji su uslovi kompromisa“, rekao je on.
Ministarstvo za ekologiju nemačke pokrajine Brandenburg je u julu odobrilo plan proširenja Tesline fabrike da bi udvostručila proizvodnju na milion automobila godišnje.
Na toj lokaciji, gde se takođe proizvode milioni baterijskih ćelija, prijavljeno je desetine ekoloških incidenata, uključujući curenje ili izlivanje dizel goriva, boje i aluminijuma.
Kompanija Tesla je saopštila da je bilo nekoliko incidenata tokom izgradnje i od početka rada fabrike, ali da nijedan nije izazvao ekološku štetu i da će, ako bude potrebno, primeniti korektivne mere.
E2 portal (Beta)