U SEVILJI PRETVARAJU POMORANDŽE U ELEKTRIČNU ENERGIJU

U Sevilji je tokom proleća vazduh bogat mirisom pomorandži, ali ujedno nastaje i problem – stvara se velika količina otpada od 48.000 stabala pomorandži, što predstavlja opasnost za pešake i stvara veliku glavobolju gradskom odeljenju za čišćenje ulica.

Zbog toga je pokrenuta šema za proizvodnju električne energije od neiskorišćenih pomorandži. Ovaj grad na jugu Španije je pokrenuo pilot projekat – korišćenje metana iz trulih pomorandži za proizvodnju čiste električne energije.

Za početak će se koristiti 35 tona voća za proizvodnju energije koja će služiti za pokretanje jednog od gradskih postrojenja za prečišćavanje vode. Pomorandže će biti ubačene u postojeće postrojenje koje već proizvodi električnu energiju iz organskih materija. Kada narandže fermentiraju, prikupljeni metan će se koristiti za pogon generatora.

Iako je za sada cilj upotreba energije za pokretanje postrojenja za prečišćavanje vode, konačni plan je da se višak električne energije vrati u mrežu. Tim koji stoji iza projekta, tvrdi da postoji ogroman potencijal i da bi od 1000 kg pomorandži moglo da se snabdeva pet domova električnom energijom, a kada bi se sve gradske pomorandže reciklirale i energija vratila u mrežu, moglo bi da se napaja 73.000 domova.

E2 portal   (The Guardian)