Ministarstvo rudarstva i energetike će sledeće nedelje potpisati ugovore sa 66 lokalnih samouprava za realizaciju zamene stolarije, a ministarka Zorana Mihajlović kaže da očekuje da u avgustu budu potpisani i prvi ugovori sa domaćinstvima i da do početka grejne sezone jedan broj ugovora bude i završen.
Mihajlović je na TV K1 kazala da se za taj projekat prijavilo više od 70 lokalnih samouprava, a da je 66 ispunilo sve uslove.
– Kada smo pokrenuli projekat prošle godine i rekli da ćemo pomoći da se zameni stolarija zato što trošimo previše energije koja nam odlazi kroz prozor jer mi godišnje praktično bacimo proizvodnju jedne termoelektrane, ne postoji opština koja se nija javila i koja nije bila zainteresovana“, kazala je Mihajlović.
Kako kaže, nakon potpisivanja između Ministarstva i lokalnih samouprava, jedinice lokalne samouprave će raspisati dva javna poziva, od kojih je jedan namenjen kompanijama koje će da rade te poslove, a drugi građanima.
Kompanije će da se javljaju na javni poziv kako ne bi bilo naduvanih cena, kaže Mihajlović i dodaje da će biti određena maksimalna cena i svaka lokalna samouprava koja završi taj javni poziv dužna je da javno saopšti koje kompanije u njihovom gradu mogu da rade zamenu stolariju.
U isto vreme, raspisan je i poziv za građane, a Mihajlović kaže da to mogu da budu fizička lica, ali i stambene zajednice.
Pojašnjava da će 50% novca za zamenu stolarije obezbediti Ministarstvo u jedinice lokalne samouprave, a drugu polovinu domaćinstva.
– Imamo veliko interesovanje, u septembru ćemo raspisati još jedan javni poziv, nije kraj. To je nacionalni interes da pokušamo da smanjimo potrošnju električne i toplotne energije – kaže ministarka.
Mihajlović najavljuje da će biti javnih poziva i sledeće godine i to sve dok ne dođemo u situaciju da za dve tri godine ne bacamo 40% više energije u odnosu na celu Evropu.
Smatra da sledeće godine mora da se uloži još više novca u taj proces.
Sledeće godine mora biti novca ne samo iz budžeta Ministarstva i jedinica lokalnih samouprava, biće tu i međunarodnih finasijskih organizacija i očekujem sledeće godine oko 150 mil EUR da uđe samo u taj proces podizanja energetske efikasnosti“, ističe Mihajlović.
Za kraj projekta, Mihajlović kaže da ocekuje da bude 2023., 2024. godina, a procena je da je potrebno da se uloži oko 300, 400 miliona evra kako bi se smanjila potrošnja, odnosno da bismo trošili možda 20% više u odnosu na Evropu.
To je sve deo zelene agende, novog modela rasta, kaže Mihajlović i dodaje da je potrebno da imamo energiju, ali da bude proizvedena na održiviji način.
– Energetska efikasnost je taj jedan od glavnih stubova zelene agende jer ćemo potrošnju električne energije za dve tri godine smanjiti za 20% – ističe i dodaje da su u interesu Srbije solarne elektrane, elektrane na vetar, elektrane na bio masu.
Kako kaže, to i nije dughotrajan proces u odnosu na to da se izgradi jedna nova termoelektrana, hidroelektrana.
– Solarna elektrana može da počne da radi za godinu dana, solarni paneli takođe – kazala je Mihajlović i navodeći da se prave strategije, kaže da je napravljen zakon koji je baza.
Najavila je da će za dve nedelje biti raspisan javni poziv za subvencije za solarne panele.
– Hoćemo da vidimo da ljudi na svojim kućama i zgradama mogu da stave solarne panele, a da im za to ne treba tri godine – kaže ministarka.
Mihajlović kaže i da nam je potrebno da podignemo ekološku svest i svest o zaštiti životne sredine i navodi da i dalje bacamo đubre gde god da stignemo, kao i da su nam reke pune otpada, a u šumama se kese nalaze na drveću.
E2 portal (Tanjug)