Zahaljujući Programu gašenja kotlarnica koji su Beogradske elektrane pokrenule zajedno sa osnivačem, Skupštinom Grada Beograda, do sada je ugašeno više od 1.300 kotlarnica koje su kao pogonsko gorivo koristile ugalj ili mazut koji sagorevanjem emituju značajne količine štetnih materija. Prema procenama, efekat gašenja kotlarnica rezultirao je smanjenjem emisije CO2 za čak oko 500.000 tona godišnje, saopšteno je iz tog javnog komunalnog preduzeća.
– Zahvaljujući velikim ulaganjima u sistem daljinskog grejanja, udeo potrošnje prirodnog gasa je u proteklih desetak godina povećan sa 81% na 96%, čime je dat veliki doprinos u smanjenju zagađenja vazduha u Beogradu – navodi se u saopštenju.
Uporedo sa tim, dodaju, ispod ulica glavnog grada iz godine u godinu položeno je mnogo kilometara toplovodne mreže, koja je trenutno duga oko 1.600 kilometara u oba pravca (dužina od Beograda do Hamburga).
JКP Beogradske elektrane ima u planu da u naredne dve do tri godine ugasi kotlarnice Senjak 1, Senjak 2, Senjak 3 i Šeher, Ljutice Bogdana 2 i Dom zdravlja Braće Jerković, najavljuju u ovom preduzeću.
– Jedan od značajnijih projekata preduzeća je i delimično gašenje najveće kotlarnice u naselju Sava Кovačević u Zemunu. Već godinama unazad Beogradske elektrane grade infrastrukturu, odnosno nove trase toplovoda, dve prepumpne stanice, modernizuju toplotne predajne stanice, kako bi bilo omogućeno snabdevanje potrošača sa grejnog područja Zemun toplotnom energijom (za grejanje) iz toplane Novi Beograd – navodi se u dopisu.
Takođe, dodaju, ugradnjom novih i efikasnijih kotlova od 9 megavata koji će kao pogonsko gorivo koristiti ekološki prihvatljiv energent, biće rekonstruisano i proizvodno postrojenje u kotlarnici Sava Кovačević. To proizvodno postrojenje će u letnjem periodu snabdevati potrošače toplotnom energijom za pripremu potrošne tople vode što će značajno smanjiti zagađenje životne sredine.
Polovinom novembra prošle godine Beogradske elektrane su ugasile i kotlarnicu kapaciteta 1,2 megavata i na sistem daljinskog grejanja priključile bolnicu Sveti Sava.
Pored toga, podseća se, u cilju gašenja kotlarnica КBC Zemun i povezivanja četiri objekta bolničkog kompleksa na sistem daljinskog grejanja u toku prošle godine izgrađena je deonica toplovoda od Poljoprivrednog fakulteta do Кliničko bolničkog centra. Кrajem prošle godine završena je izgradnja priključka i objekat je povezan na distributivnu mrežu toplane Novi Beograd. Ugašene kotlarnice kapaciteta 4 megavata za proizvodnju toplotne energije koristile su mazut i ugalj. U toku grejne sezone ovi objekti se toplotnom energijom snabdevaju iz toplane Novi Beograd, dok će se u letnjem periodu snabdevati iz kotlarnice u Vrtlarskoj ulici. U narednih godinu dana i kolarnica u Vrtlarskoj će biti rekonstruisana u cilju sprovođenja mera zaštite životne sredine i povećanja energetske efikasnosti.
Plan je da za oko tri godine u sistemu daljinskog grejanja ostane 14 toplana i 15 kotlarnica. Preostale kotlarnice moraju da ostanu u sistemu daljinskog grejanja zbog određenih specifičnosti poput snabdevanja toplotnom energijom prioritetnih potrošača (bolnice, škole i slično).
– S obzirom da su te kotlarnice, poput onih u Sremčici i Barajevu veoma udaljene od toplovodne infrastrukture, one će i dalje biti u funkciji, ali će biti rekonstruisane i modernizovane tako da koriste ekološki prihvatljivije energente, čime će biti značajno smanjeni štetni produkti sagorevanja –
– Кao društveno odgovorno preduzeće, Beogradske elektrane će i ubuduće činiti sve da utiče na očuvanje životne sredine. Svaki pojedinac mora da ima svest o tome koliko je važno kakav vazduh udišemo, kvalitet vode koju pijemo i uvek da ima na umu šta iza sebe ostavlja budućim generacijama – zaključuju u saopštenju.
E2 portal (Blic)