U FLAŠAMA COCA-COLE I SCHWEPPESA PRONAĐENO ŠEST VRSTA PLASTIKE

Pomalo zastrašujući rezultat pojavio se nakon analiza dve specijalizovane laboratorije koje su merile prisustvo mikro i nanoplastike u otvorenim flašama popularnih gaziranih pića. Naime, u svom izveštaju objavljenom u četvrtak, 22. avgusta, organizacija Agir pour l’environnement ističe prisustvo nekoliko različitih vrsta plastike u flašama Coca-Cole i Schweppes.

Direktor organizacije za zaštitu životne sredine Agir pour l’environnement, Stephen Kerckhove, ističe u saopštenju da smatra da potrošači koka-kole i švepsa „moraju biti informisani o molekularnoj nestabilnosti plastičnih flaša“. Dodaje da je „neprihvatljivo da potrošači nesvesno konzumiraju mikroplastiku i da francuske vlasti moraju da ovaj problem postave prioritetom javnog zdravlja“. Saopštenje je prenela novinska agencija Frans pres (AFP) i brojni francuski mediji. Dve laboratorije proučavale su uzorke iz flaša Coca-Cole od jednog litra i 1,5 litara Schveppes Indian Tonic nakon jednog, deset i dvadeset otvaranja flaša, što je moguće bliže njihovoj normalnoj upotrebi.

U deklaraciji se pominju samo dve vrste plastike
Identifikovano je ukupno šest vrsta plastike, uključujući polietilen (PE) koji se uglavnom koristi za izradu čepova za flaše, polietilen tereftalat (PET) od kojeg se prave plastične flaše i polivinilhlorid (PVC) koji se koristi. između ostalog, za pravljenje kreditnih kartica. „Da bi se što realnije prikazala situacija da se flaša gaziranog soka od 1 litra do 1,5 litara otvara nekoliko puta, flaše su otvarane deset i dvadeset puta pre analize mikročestica prisutnih u napitku koji ih sadrži“, navodi se. Broj mikročestica se značajno povećava brojem otvaranja, zbog čega pretpostavljamo da je degradacija čepa odgovorna za poreklo identifikovane mikroplastike.“

Proizvođači su se oglasili nekoliko sati nakon objavljivanja izveštaja. „Garantujemo bezbednost naših proizvoda“, odgovorila je Coca-Cola na upit AFP-a, uz napomenu da „trenutno nema naučnih dokaza koji bi ukazivali na to da potrošnja malih plastičnih čestica predstavlja rizik po ljudsko zdravlje“. Proizvođač Schveppes, koji takođe naglašava da „iako trenutno ne postoji standardizovana metoda ispitivanja ili merenja za plastične čestice nanometarske veličine, sektor pomno prati razvoj nauke „strogi zahtevi za kvalitet hrane koje postavljaju francuske i evropske zdravstvene vlasti“, i „ako se utvrdi prisustvo mikroplastike, ona se svakako nenamerno ugrađuje u pakovanje“.

Iako još uvek nije dobro poznat uticaj mikroplastike na zdravlje ljudi, naučnici upozoravaju da njeno prisustvo u ljudskom telu može izazvati alergijske reakcije i oštećenje ćelija. Hemikalije koje sadrže takođe su povezane sa povećanim rizikom od raka, reproduktivnim problemima i mutacijama DNK. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je 2019. godine pozvala na potrebu istraživanja o štetnom uticaju mikroplastike nakon objavljivanja studije o njenom prisustvu u vodi za piće.

E2 portal (Ekovjesnik)