SVE VIŠE GRAĐANA RUMUNIJE ŽELI DA ŽIVI U ENERGETSKI EFIKASNIM KUĆAMA

Sve više Rumuna želi da živi u energetski efikasnim kućama, sa potrošnjom energije smanjenom za najmanje 50% u odnosu na klasičnu potrošnju – ili čak na nulu, zbog klimatskih promena i visine računa za komunalije poslednjih godina.

U tom kontekstu, postoji preorijentacija tržišta nekretnina ka razvoju novih stambenih kompleksa stanova i vila sa što niskom potrošnjom energije, u nekim slučajevima i energetski nezavisnim objektima. Istovremeno, tržište ekoloških instalacija za izgradnju, moglo bi se reći, cveta, sa povećanjem od preko 100 odsto za solarne instalacije i preko 50 odsto za toplotne pumpe. Ovi uređaji, kao i druga oprema, obezbeđuju nultu ili blizu nulte potrošnje energije, a potražnja raste čak i od strane Rumuna koji žive u već izgrađenim kućama, pokazuju podaci Nexo Grupe.

Energetska efikasnost u domovima

Postoji velika orijentacija Rumuna ka metodama smanjenja potrošnje energije. Sve više stanovnika urbanih ili ruralnih oblasti ulaže u energetske instalacije koje transformišu svoje domove u energetski efikasne domove, u sve većem broju slučajeva sa skoro nultom potrošnjom energije. Ako su ranije Rumuni samo želeli da postave solarne panele, u poslednjih godinu dana postoji snažan trend opremanja domova kompletnim i inteligentnim sistemima kako bi se pokrila većina njihovih energetskih potreba.

Preko 30 odsto Rumuna odlučuje se za integraciju ovih tehnologija obnovljive energije – fotonaponskih sistema, toplotnih pumpi za grejanje, hlađenja i tople vode, čak i baterija za skladištenje električne energije u domovima koje nazivaju zelenom kućom. Istovremeno, pored visokog interesovanja rumunskih pojedinaca, primećujemo i značajnu promenu, sa povećanim interesovanjem pravnih lica i projektanata za nekretnine. To odražava opšti trend ka održivim i efikasnim energetskim rešenjima

Zelene instalacije

Rumuni radije koriste efikasne i inteligentne tehnologije za smanjenje gotovo ukupne potrošnje energije, koje uključuju kompletne instalacije: fotonaponske panele, toplotne pumpe koje koriste toplotnu energiju iz vazduha, vode ili zemljišta za grejanje i hlađenje prostora, kao i napredne sisteme toplotne izolacije, koji smanjuju potrebu za grejanjem ili hlađenjem, održavajući konstantnu temperaturu u zatvorenom prostoru.

Potražnja za ovom vrstom rešenja velika je za kuće ili vile u velikim urbanim centrima kao što su Bukurešt i Ilfov, ali i u velikim i srednjim gradovima i prigradskim oblastima Kluž, Jaši ili Temišvar. Takođe, postoji novo interesovanje za ruralna područja u okruzima kao što su Baču, Đurđiju, Ialomita, Prahova ili Argeș, gde niski troškovi zemljišta omogućavaju veća ulaganja u ekološke tehnologije.

Troškovi opremanja domova zelenim energetskim instalacijama razlikuju se u zavisnosti od količine kilovata koji su izabrani ili potrebe za energetskom nezavisnošću.Na primer, za sistem instalacije solarnih panela, toplotnih pumpi, baterija i radne snage, za jednospratnu kuću površine 200 kvadratnih metara, ukupni troškovi variraju od 20.000 evra (6 KW) za pokrivanje potrošnje tokom dana, do 35.000 evra za 10 KW, što pokriva zahteve za energetsku nezavisnost i, implicitno, nultu potrošnju energije.

Energetska nezavisnost

Opremanjem kuća ovim kompletnim sistemima Rumuni smanjuju svoju zavisnost od nacionalne električne i gasne mreže. Kombinovanje solarnih panela sa toplotnim pumpama vazduh-voda ili zemlja-voda popularno je rešenje na tržištu, kako Rumuna koji žive u kućama u gradu, tako i onih koji žive u ruralnim oblastima, jer se njime maksimalno povećava energetska efikasnost i minimiziraju troškovi.

Rumuni sve više žele energetsku nezavisnost, s obzirom na povećano interesovanje za baterije za skladištenje energije, a potražnja se povećala za više od 100 odsto u poslednje dve godine u poređenju sa prethodnim godinama. Ove baterije obezbeđuju potpunu nezavisnost od mreže, pružaju zaštitu od oscilacija cena i obezbeđuju stalni izvor energije. To je jasan znak želje potrošača da bolje upravljaju svojom potrošnjom energije i smanje zavisnost od tradicionalnih dobavljača. Potražnja za toplotnim pumpama i rešenjima za skladištenje energije posebno je velika u stambenom sektoru, posebno u slučaju pojedinačnih kuća i kućnih kompleksa.

Zelene vile sa nultom potrošnjom energije

Toplotne pumpe su izuzetno popularne u novoizgrađenim vilama, gde njihov procenat može da dostigne 50% – 70% novogradnje, koje se od početka projektuju sa rešenjima za smanjenje potrošnje energije ili za nultu potrošnju energije. Neke od njih nalaziće se u Piperi, gde je počela izgradnja projekta NEXO Nature, koji integriše 14 vila sa naprednim tehnologijama koje ih transformišu u pametne i energetski nezavisne domove, sa vrednošću od 10 miliona.

Još jedan pozitivan aspekt ovog povećanja potražnje je smanjenje cena opreme. Kako se stopa usvajanja povećava, proizvodni procesi postaju efikasniji, što dovodi do manjih troškova. To čini tehnologije energetske nezavisnosti pristupačnijim većem broju potrošača i programera.

Velike potrebe za čistom energijom

Istovremeno, interesovanje za instalacije koje smanjuju potrošnju energije takođe raste od strane Rumuna koji žive u blokčejn stanovima. U slučaju već izgrađenih blokova, delimično smanjenje potrošnje energije može se postići, ali ne potpuno, korišćenjem toplotnih pumpi, ali ne i solarnih panela i baterija za skladištenje energije. Na primer, za stan sa upotrebljivom površinom od 60-80 kvadratnih metara, potrebe za energijom mogu biti pokrivene toplotnim pumpama od 6 KW termalne, čiji je trošak kupovine i instalacije oko 6.000 evra.

Stanovnici bloka imaju ograničene opcije zbog prostornih i arhitektonskih ograničenja, ali pored ugradnje toplotnih pumpi, mogu da se opredele i za energetski efikasne sisteme osvetljenja, pametne termostate za bolje upravljanje toplotom i zamenu starih prozora onima koji obezbeđuju superiornu toplotnu izolaciju.

Uključivanje modernih tehnologija za izgradnju zelenih kuća

Trenutno postoje blokovi u kojima se primenjuju toplotne pumpe i tehnologije energetske efikasnosti za potrošnju energije smanjenu za do 50 odsto u odnosu na klasične sisteme. Projektanti nekretnina su sve zainteresovaniji za uključivanje modernih tehnologija za izgradnju zelenih kuća. Novi blokovi stanova i kvartova vila često su dizajnirani sa sistemima za smanjenje energije, privlačeći kupce koji su svesni uticaja na životnu sredinu i dugoročnih prednosti energetske efikasnosti. Dok troškovi energije nastavljaju da rastu, a zakoni postaju stroži u pogledu energetske efikasnosti, trend razvoja novih skupova energetski efikasnih blokova ili kuća takođe će se povećati. Vlasnici kuća i projektanti nekretnina ulažu u zelene tehnologije i održive građevinske materijale, kako da obezbede energetski efikasne domove i pomognu u zaštiti životne sredine i smanjenju njihovog ugljeničnog otiska.

E2 portal (Energija Balkana)