SUBVENCIJE ZA ZAMENU STOLARIJE

  • Mogućnost za zamenu stolarije uz subvenciju prošle godine su ostvarili građani u 67 lokalnih samouprava, dok je ove godine veći i broj opština koje su konkurisale i novca koji će biti potrošen za energetsku efikasnost. Uprava za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti je na osnovu javnog poziva odobrila sredstva za 151 lokalnu samoupravu za programe subvencionisanja kotlova u domaćinstvima, zamenu fasadne stolarije, izgradnju termičkog omotača objekta i solarne panele.

Iako je javnim pozivom bilo predviđeno izdvajanje od milijardu dinara, za ove namene je opredeljeno dodatnih 38 miliona dinara. Uz ovu sumu, lokalne samouprave će dodatno izdvojiti oko 966 miliona dinara za projekte energetske efikasnosti iz svojih sredstava, tako da će ukupan ovogodišnji budžet za te namene biti veći od dve milijarde dinara.

Udeo u finansiranju pojedinačnih projekata energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova, od strane građana je minimalno 50 odsto, a sredstva podsticaja do 50 odsto zajedno pokrivaju opština i Uprava za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti, što znači da građani plaćaju polovinu računa za zamenu stolarije ili ugradnju solarnih panela.

Najviše novca izdvojeno za Čačak

Najveće šanse da uz subvenciju od 50 odsto zamene stolariju imaće stanovnici Čačka, jer je ova lokalna samouprava opredelila najviše novca, 45 miliona dinara, dok će istu tu sumu dobiti i od Uprave, tako da će stanovnicima ovog grada na raspolaganju biti 90 miliona dinara.

Grad Novi Sad, koji prošle godine nije ni konkurisao, ove godine je izdvojio 33 miliona dinara, a isto toliko će dobiti i od Uprave. Valjevo će dobiti 30 miliona dinara, dok su Užice i beogradska opština Grocka izdvojili po 25 miliona dinara.

Po 20 miliona dinara će dobiti Stara Pazova, Obrenovac i Niš, dok će Leskovac dobiti 18 miliona. Raška, Pirot, Novi Pazar, Zrenjanin, Sombor, Ruma, Kragujevac, Zemun, Prokuplje i Subotica će dobiti po 15 miliona, dok po 10 miliona sleduje za Vranje, Knjaževac, Smederevsku Palanku, Loznicu, Ćupriju, Pančevo, Bor, Veliku Planu, Zaječar i Bačku Palanku.

Smederevo je opredelilo 12 miliona, a od države će dobiti još 8 miliona dinara, dok su Majdanpek i Inđija takođe izdvojili po 12 miliona, a istu sumu će i dobiti od Uprave.

Bajina Bašta će dobiti 8,5 miliona dinara, Aranđelovac, Vršac i Negotin po 8 miliona, a Barajevo 8,5 miliona dinara. Požarevac, Kruševac, Gornji Milanovac i Lučani će dobiti po 7 miliona dinara.

Po 6 miliona dinara će dobiti Kula, Zvezdara, Blace, Mali Iđoš, Bačka Palanka i Vračar. Na spisku opština koje će dobiti pet miliona dinara su Aleksandrovac, Golubac, Šabac, Krupanj, Vlasotince, Mladenovac, Odžaci, Trstenik, Ivanjica, Bački Petrovac, Arilje, Apatin, Sremska Mitrovica, Petrovac na Mlaci, Pećinci, Brus, Despotovac, Požega, Lazarevac, Kanjiža i malo Crniće.

Između jedan i pet miliona dinara dobiće Žagubica, Nova Varoš, Aleksinac, Priboj, Žabari, Osečina, Boljevac, Bač, Sokobanja, Plandište, Kovin, Irig, Paraćin, Sečanj, Srbobran, Batočina, Ljubovija i Novi Bečej. Tu su i Nova Crnja, Svilajnac, Vladimirci, Žitište, Ćićevac, Šid, Topola, Jagodina, Kosijerić, Vrnjačka Banja, Rača, Kikinda, Senta, Vrbas, Beočin, Žabalj, Kovačica, Bogatić, Novi Kneževac, Ada, Sremski Karlovci, Kosovska Mitrovica, Opovo, Varvarin, Rekovac, Ljig, Stari Grad, Palilula, Knić i Alibunar.

E2 portal