Studije pokazuju da je izračunata snaga vetra u najvetrovitijem području Srbije uporediva sa evropskom, ali trenutno se iz vetra dobija tek 3% električne energije – poručila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović prošle nedelje, na obeležavanju Svetskog dana vetra u vetroparku Alibunar.
– Ipak, nedavno smo oborili mali rekord. Prvi put smo bili među prvih deset zemlja u Evropi sa 11% udela proizvodnje iz vetra na dnevnom nivou u nacionalnom miksu, zahvaljujući radu 8 vetroelektrana u Srbiji kapaciteta 400 MW u koje je uloženo 730 mil EUR – rekla je ministarka na skupu koji je povodom Svetskog dana vetra organizovalo udruženje Obnovljivi izvori energije Srbije.
Đedović je podsetila da su Vlada RS i Ministarstvo rudarstva i energetike pokrenuli aukcije za dodelu tržišnih premija za OIE, koje će za rezultat imati 450 novih zelenih megavata, a u naredne tri godine 1.300 MW.
– Verujemo da će aukcije biti pokretač novog velikog investicionog ciklusa. Optimizam zasnivamo na činjenici da ima više od 1.000 MW spremnih projekata vetroelektrana – kazala je Đedović.
Direktor poslovnog razvoja u kompaniji Elicio, Emanuel Van Vyve, podsetio je da vetropark u Alibunaru posluje već pet godina, a u njega je uloženo 90 mil EUR. Kako je istakao, vetropark je odlična investicija, a kompanija već planira naredne projekte u Srbiji.
– Sa radošću smo dočekali vest o aukcijama za dodelu tržišnih premija za OIE koje je Vlada pokrenula i one su dobra indikacija za dalji razvoj sektora. Mi ćemo nastaviti sa novim projektima u Srbiji, a naredni je vetropark u Pančevu – najavio je Van Vyve.
Menadžerka udruženja OIE Srbija Danijela Isailović istakla je da vetropark snage 42 MW proizvodi električnu energiju za 43.000 domaćinstava.
– U Srbiji se nalazi osam vetroelektrana ukupne snage 398 MW. Osnivači Udruženja OIE SRBIJA (VE Alibunar, VE Kovačica i VE Čibuk 1) izgradili su 312 MW, odnosno više od 80% vetroelektrana u Srbiji, investirajući više od 600 mil EUR. Svi daju 2% profita lokalnim samoupravama uz redovne poreze i druge naknade – istakla je Isailović, dodajući da energija vetra čini oko 16% proizvodnje električne energije u Evropi.
Kako rade vetrenjače – Jedna košta 2 mil EUR
Događaju su prisustvovali ambasadorka Belgije Kati Bugenhaut, predstavnici lokalnih i pokrajinskih vlasti, brojnih kompanija, kao i učenici iz tri osnovne škole iz Alibunara, Banatskih Karlovaca i Vladimiraca. Učenike je najviše zanimalo kako rade vetrenjače, koliko su visoke, ali i koliko koštaju.
Tehničar održavanja na vetroparku Alibunar Igor Milutinov objasnio im je da svaka turbina ima temelj dubok 13 metara, visoka je 100 metara i proizvodi 2 MW zelene električne energije po satu.
– Turbine su potpuno automatizovane, mogu da se uključe putem aplikacije na telefonu ili računaru. Ukoliko bi se išlo peške do vrha turbine, bilo bi potrebno 25 minuta, ali svaka ima lift kome je potrebno 4-5 minuta do vrha. Minimalna brzina vetra da bi turbina radila je 3,1 m/s, a maksimalna je 20 m/s. Potrebno je manje od mesec dana da se izgradi jedna vetrenjača, a svaka košta 2 mil EUR – naveo je Milutinov.
E2 portal (eKapija)