SAMO JEDNA ZGRADA U SRBIJI SE SNABDEVA ENERGIJOM IZ SOLARNIH PANELA

Stambeni kompleks Magdon u Nišu, kog čine tri zgrade sa 130 stanova je jedina zgrada u Srbiji koja se snabdeva energijom iz solarnih panela. Energija koju dobijaju koristi se za zajedničke potrebe poput osvetljenja u hodnicima, podrumu, ulazu, liftovima, pa čak i bazenu za kornjače koji postoji u ovoj zgradi, a u planu je i postavljanje punjača za elektronska vozila na parkingu zgrade. Nepotrošeni deo struje predaje se u električnu mrežu, a zatim se povlači po potrebi.

Stanari poseduju solarne panele snage 74,5 kilovat časova (kW/h). Zahvaljujući proizvodnji struje sa krovova, komunalni računi su svima manji. Na mesečnim nivou kreću se od 150 do 180 hiljada dinara.

„U pitanju je značajna potrošnja. Da je bilo kapaciteta, više kilovata, mogao bi jedan deo energije da se koristi i pojedinačno za stanare. Za sada „relaksirani“ su samo računi za objedinjenu naplatu. Korist imaju svi stanari”, kaže za N1 Goran Vučković, profesor Mašinskog fakulteta u Nišu na odseku „Termotehnika, termoenergetika i procesna tehnika“ i stanovnik zgrade Magdon.

On kaže da je otvoreno posebno brojilo na kome se beleži koliko je struje proizvedeno i na osnovu koga se vrši mesečni obračun.

Prema Vučkovićevim rečima, u Nišu postoji ukupno 137.000 stanova, a stambenih zajednica -zgrada, potencijalnih prozjumera (proizvođač i korisnik) ima 2.500, tačnije 2.462.

Sve one čine veliki potencijal. Primera radi, ako bi se uzeo prosek od 30 kW/h po zgradi došli bi do 72.000 megavat časova (MW/h).

„To je neki prosek, a može da bude i daleko veća proizvodnja odnosno kapacitet. Ukupno čini oko sedam-osam procenta instalisane snage hidroelektrane Đerdap koja iznosi 1083 megavata“, navodi on.

Vučković kaže da je ono sa čime treba da uporedimo jesu termoelektrane. On navodi kao primer Obrenovac, čijih šest blokova ima kapcitet 1765,5 MW/h, što daje oko četiri odsto.

„U pitanju je ne samo potencijalna ušteda kada su u pitanju građani i njihov bolji ekonomski status, već i značajan uticaj na smanjenje zagađenja, pošto se 70 odsto struje u Srbiji dobija sagorevanjem fosilnih goriva“, poručuje Vučković koji je i član lokalne organizacije PET (Platform for energy transition) koja se bavi energetskom tranzicijom.

E2 portal (N1)