PRVO POSTROJENJE ZA PROIZVODNJU ENERGIJE IZ OTPADA U SRBIJI

Beo Čista Energija

Preduzeće „Beo Čista Energija“ najavilo je danas da će 12. novembra zvanično u Vinči otvoriti prvo postrojenje u Srbiji koje će koristiti otpad za proizvodnju energije (prvo spaljivanje sprovedeno u februaru 2023.).

"Beo Čista energija" je navela da će "zelena električna i toplotna energija", dobijena spaljivanjem do 340.000 tona otpada godišnje odnosno 43,6 tona/sat u tom postrojenju, obezbediti struju za pet odsto domaćinstava u Beogradu i toplotnu energiju za grejanje 10 odsto.

Spaljuje se samo novi komunalni otpad koji se dopremi u Vinču, sistem za praćenje emisija prati otpadne gasove koji nastaju sagorevanjem otpada (u skladu sa Direktivom EU iz 2019), a nusproizvodi spaljivanja se deponuju u Vinči. domaćinstava.

Iz šljake i pepela, prvo se izvlače metali, a zatim se ostavlja na posebnoj platformi radi sazrevanja, pre nego što se odloži na namenske ćelije deponije koje su već izgrađene (Različite frakcije stabilizovane šljake i pepela mogu se potencijalno ponovo koristiti za izgradnju podloge za puteve.

SPALIONICE U OKRUŽENJU

Beč je prošle godine ponovo proglašen najboljim gradom za život na planeti, i velikim delom zbog odnosa prema životnoj sredini. Spalionica „Fafenau”, na obodu Beča ima 200 isporuka dnevno (onoga što ne može da bude reciklirano), i obezbeđuje struju za oko 25.000 domaćinstava i grejanje za još 50.000 (pročišćeni dimni gas se ispušta u atmosferu na visinu od oko 80 metara). Građani Beča su već naviknuti da revnosno sortiraju otpad svesni značaja cirkularne ekonomije.

Četiri spalionice otpada u ovom dvomilionskom gradu obrade svake godine obrade više od milion tona otpada, a najstarija među njima počela je da radi još 1963. godine (klasične komunalne deponije praktično da više ne postoje).

U regionu Zapadnog Balkana postoji samo jedno postrojenje za proizvodnju energije iz otpada i to u Beogradu, a spalionicu otpada bi sledeća mogla da dobije i Podgorica. U Crnoj Gori se godišnje sakupi oko 350 hiljada tona otpada, a u podgoričko preduzeće Deponija svakodnevno se dopremi oko 250 tona otpada. Bazna potrošnja električne energije u Podgorici nekih stotinak megavata. Sa jednom spalionicom snage 15 MW može se dobiti 15 odsto bazne potrošnje Podgorice.

Spalionica (procenjena na 150 mil evra) tek treba da dobije studiju izvodljivosti, a postrojenje bi proizvodilo dovoljno struje za 400 domaćinstava. Struja bi mogla da bude predavana u distributivnu mrežu, a jedna od ideja je da se koristi za punjenje električnih autobusa za gradski prevoz.

EU

U 22 države Evropske unije radi 155 postrojenja za dobijanje energije iz opasnog otpada i čak 497 koja kao alternativno gorivo koriste neopasan otpad iz domaćinstva, industrije i građevine.

e2 portal (beta)