U jeku suočavanja planete sa klimatskim promenama, energetski sektor se u sve većoj meri oglašava zadovoljavajućim rezultatima u oblasti obnovljivih izvora energije. Prema informacijama koje stižu iz Evropske unije, proizvodnja čiste električne energije u Evropi postavlja nove rekorde u 2024. godini.
U prilog tome da je proizvodnja električne energije u EU zelenija nego ikada ranije, jesu i podaci Evropskog udruženja kompanija u sektoru električne energije Eurelectric, da su u prvoj polovini 2024. godine obnovljivi izvori činili više od 50% ukupne proizvodnje električne energije u Evropi. Prema najnovijim pokazateljima ove platforme za podatke o električnoj energiji, nuklearna energija obezbedila je stabilan udeo od 24%. Potražnja za strujom, međutim, ostaje niska zbog sporog rasta, deindustrijalizacije i blagih temperatura. Stimulisanje potražnje za električnom energijom biće od najveće važnosti da bi se osigurala kontinuirana ulaganja u čistu proizvodnju, navodi se na sajtu Eurelectric.
Dekarbonizacija proizvodnje struje
Proizvodnja električne energije u Evropi se dekarbonizuje neviđenom brzinom. Najnoviji podaci Eurelectric-ove platforme za podatke o električnoj energiji, ELDA, pokazuju da je 74% električne energije proizvedene u EU u prvoj polovini 2024. godine došlo iz obnovljivih i niskougljeničnih izvora energije. Ovo je značajno povećanje u poređenju sa udelom od 68% u 2023. Kao glavni razlozi za ostvarenje ovako izuzetnog rezultata navodi se priliv obnovljivih izvora energije u mrežu koji je bez presedana – u kombinaciji sa stabilizacijom nuklearne flote.
Međutim, iako su brojke na strani ponude obećavajuće, to se ne može reći i za potražnju električne energije. U prvoj polovini 2023. godine potražnja za električnom energijom u EU smanjena je za 5,1% u poređenju sa istim periodom 2022. i ostala je niska i u 2024. – 4,8% niža nego u prvoj polovini 2022.
Solarna energija i energija vetra predvode
Inače, kada govorimo o porastu obnovljivih izvora energije, portal Watchwire konstatuje da je on prvenstveno izazvan solarnom energijom i energijom vetra, kao i da označava značajan pomak od fosilnih goriva.
Konkretno, kako se navodi, solarna energija je nastavila svoju impresivnu putanju rasta, zadržavajući svoju poziciju najbrže rastućeg izvora energije 19. godinu zaredom. Uprkos privremenom povećanju upotrebe uglja zbog smanjene hidroenergije usled suša, ukupne emisije u energetskom sektoru su dostigle vrhunac, postavljajući teren za projektovani pad počevši od 2024.
Podsećanja radi, 2023. godine solarna energija i vetar su činili rekordnih 12% globalne proizvodnje električne energije, a samo solarna energija je doprinela 5%. Ovaj rast obnovljivih izvora energije je ključan, s obzirom da je globalna potražnja za električnom energijom porasla za 2,5%. Naime, kapacitet solarne energije je porastao za 24%, dok je energija vetra porasla za 13%. Ekspanzija obnovljive energije bila je najistaknutija u Kini, koja je dodala 136 GW solarnog kapaciteta i 55 GW kapaciteta vetra, pozicionirajući zemlju kao lidera u energetskoj tranziciji.
Smanjenje emisije fosilnih goriva
Naglašava se da su zemlje OECD-a na čelu u smanjenju emisije fosilnih goriva, sa značajnim smanjenjem proizvodnje električne energije iz uglja od 4%. Ovaj pad se pripisuje čvrstim političkim okvirima i ekonomskim podsticajima koji promovišu usvajanje čiste energije. Navodi se da su mere ključne za postizanje međunarodnih klimatskih ciljeva i smanjenje štetnih uticaja klimatskih promena.
Portal Watchwire ukazuje na to da dominacija obnovljivih izvora takođe čini sve izvodljivim da kompanija počnu da dekarboniziraju svoje poslovanje. Sve veća dostupnost i sve manji troškovi obnovljivih izvora energije pružaju kompanijama pristupačne opcije za smanjenje ugljičnog otiska. Pored toga, rast infrastrukture obnovljive energije, zajedno sa politikama podrške i podsticajima, stvara okruženje pogodno za održivu poslovnu praksu.
U prilog neophodnoj energetskoj tranziciji navodi se i to da ona, ne samo da pomaže kompanijama da ispune regulatorne zahteve i očekivanja zainteresovanih strana, već ih takođe pozicionira u konkurentnosti na tržištu koje daje prioritet kategoriji održivosti.
E2 portal (Energija Balkana)