PORTUGAL ĆE POVEĆATI PROIZVODNJU ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA DO 2030.GODINE

Portugal planira da poveća udeo obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije na 93 odsto do 2030. godine, kao deo svog napora za dekarbonizaciju, prema ažuriranom nacrtu energetskog i klimatskog plana, piše Rojters.

Međutim, u nacrtu predloga je smanjen cilj instaliranih elektrolizera za proizvodnju zelenog vodonika do 2030 za 45%. Portugal tek sada preduzima prve korake ka instaliranju elektrolizera i trenutno skoro da nema proizvodnju zelenog vodonika.

Evropske nacije se sve više klade na obnovljive izvore energije, posebno nakon što su cene gasa dostigle rekordne vrednosti 2022. godine nakon uvođenja sankcija Rusiji

Obnovljivi izvori energije snabdevali su 61% električne energije u Portugalu 2023. godine, što je svrstalo među države sa najvećim udelom obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije u nekoj evropskoj državi. Pre godinu dana, bivša vlada je postavila cilj od 85% udela OIE do 2030.

Ministarka životne sredine i energetike Marija da Graka Karvaljo rekla je da ažurirani plan ima za cilj borbu protiv klimatskih promena, garantovanje energetske bezbednosti, kao i da „privuče investicije i generiše konkurentnost“.

Ona je pre dve nedelje rekla da njena vlada želi da poveća udeo obnovljivih izvora energije na 51% energetskih potreba zemlje do 2030, u odnosu na trenutni cilj od 47%.

Revidirani nacrt zadržava posvećenost Portugala da smanji emisije gasova staklene bašte za 55 odsto u odnosu na nivoe iz 2005. do 2030. godine, što je cilj koji je bivša socijalistička vlada postavila pre godinu dana. Takođe je posvećena i postizanju ugljenične neutralnosti do 2045. godine.

Sa planiranih 14,4 GW električne energije proizvedene iz vetroelektrana do 2030. godine, ukupni instalirani kapaciteti obnovljive energije će porasti na 42,9 GW, odnosno dvostruko više od kapaciteta koji su bili u radu 2023. godine. Portugal je 2023. imao 5,9 GW instaliranih kapaciteta vetra na kopnu i mali projekat plutajuće vetroelektrane od 25 MW na obali Atlantika.

Međutim, Portugal snizio je cilj da proizvodnje zelenog vodonika na 3 GW do 2030. godine, u odnosu na 5,5 GW postavljenih u junu 2023. Ovo bi apsorbovalo 8,6 GW obnovljive električne energije.

Ipak, u nacrtu se dodaje da Portugal ima „veoma povoljne uslove za instalaciju zelene industrije vodonika“ jer ima glavnu prednost niske cene proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.

E2 portal (Energija Balkana)