U Plovdivu je počela prva u Evropi proizvodnja jestivih biološki razgradivih čaša za kafu.
Ideja o ovoj inovaciji pala je na pamet Miroslavu Zaprjanovu, koji je prvi pokušaj proizvodnje jestive čaše načinio kod kuće, u šporetu. Od ideje do njene realizacije proteklo je 10 godina. U tom periodu razrađena je tehnologija, rađene su ekonomske analize u vezi sa početkom proizvodnje, traženi su investitori i formirana je ekipa.
Benefiti su mnogobrojni
„Proizvodnja naših čaša ima dva aspekta – priča Miroslav Zaprjanov. Kao prvo, ona smanjuje stvaranje ugljen-dioksida. U poređenju sa plastičnim čašama, kod proizvodnje naših čaša se stvara trostruko manja količina tog gasa. Kao drugo, ne zagađuje se ni kap vode za piće. Tehnologija je naša, sve je patentirano.“
Zanimljivo je od čega su napravljene te čaše i da li potrošač može biti siguran da one nisu štetne po njegovo zdravlje?
„Čaše su proizvedene od žitarica. Reč je o skroz prirodnom proizvodu koji ne sadrži genetski modifikovane organizme tako da ne postoji nikakva opasnost po ljudsko zdravlje. Čak naprotiv – čaše su korisne za naše zdravlje. Jedan od osnovnih sastojaka su ovsene mekinje. Težimo da čaše ne menjaju ukus napitka, a kad se napitak popije, čaša se može pojesti… i ukusna je.“
Zaprjanov je precizirao da se iz jestivih čaša pored kafe mogu piti svakojaki hladni i topli napici.
Izvoz u ceo svet
U proizvodnji jestivih čaša zaposleno je oko 30 ljudi, ali plan je da se uskoro otvori još 70 radnih mesta. Mesečno je moguće proizvoditi skoro 2,5 miliona jestivih čaša, a plan je da se narednih 5 godina dostigne kapacitet i od 10 miliona komada mesečno. 95% proizvoda namenjeno je izvozu. Fabrika je opremljena savremenim mašinama. Očekuje se da će se privatna investicija za početak proizvodnje u celini isplatiti do 5 godina.
„Kao što znate, od ove godine je proizvodnja plastičnih čaša u EU zabranjena. Već su nam ukazali poverenje neki od najvećih klijenata, izvozimo u ceo svet, trenutno nas ima na 30 tržišta, na 6 kontinenata. Tako da je sve pred nama.“
Što se ekološkog efekta proizvodnje jestivih čaša tiče, on je jasan čak i ako se uzme u vidu samo to da je za razgradnju plastičnih čaša potrebno više od 400 godina.
E2 portal (BNR)