PILOT PROJEKAT RECIKLIRANJA KAPSULA ZA KAFU U AUSTRIJI

Kapsule kafe su male i zgodne i trenutno čine oko 10 do 15 procenata globalne potrošnje kafe. Poslednjih godina ovaj tržišni udeo je u stalnom porastu zbog povećane potražnje, a za mnoge predstavlja još jedan veliki ekološki problem, jer je ipak reč o još jednom proizvodu za jednokratnu upotrebu.

Proizvodnja aluminijuma je posebno energetski intenzivna, a pakovanje i transport kafe kapsula dodatno utiče na znatno veću potrošnju energije u odnosu na tradicionalne metode kuvanja kafe. Pošto se sastoje od mešavine materijala – plastike, aluminijuma i organskog taloga od kafe, teško ih je reciklirati.

Iako neki brendovi uključuju sopstvene programe reciklaže, stopa reciklaže kapsula kafe je generalno niska. Zbog toga većina kapsula završi u postrojenjima za pretvaranje otpada u energiju ili na deponijama. Austrijsko udruženje za kafu i čaj (Osterreichischer Kaffee- und Teeverband – KTV) i Altstoff Recicling Austria AG (ARA) su zbog toga pokrenuli pilot projekat odvojenog prikupljanja i reciklaže kafe kapsula svih brendova, što je trenutno jedinstvena praksa u EU.

Brojke pokazuju veliki uspeh ovog pilot projekta: od oktobra 2023. do marta 2024. godine, u pilot regionima Gornje Austrije, kao i u okruzima Krems-Land i Schvechat u Donjoj Austriji, ukupno 120,33 tone ili 9,1 milion kapsule su prikupljene, što je povećanje od 22 posto na svim lokacijama.

U Gornjoj Austriji prikupljeno je 103,47 t kapsula kafe, u Krems-Landu 3,08 t, a u Švehatu 13,78 t. Zbog velikog uspeha, pilot projekat je produžen do kraja juna 2024.

Motivacija potrošača za odvojeno prikupljanje kapsula i učešće u projektu dokazuje ogroman potencijal koji inovativna i cirkularna rešenja imaju za austrijsku cirkularnu privredu. Projekat reciklaže kapsula kafe podiže svest javnosti i partnera duž celog lanca vrednosti. Pokazujući potrošačima koliko se vrednih sirovina nalazi u jednoj maloj kapsuli kafe i uticaj njihovog pravilnog odvojenog sakupljanja, čini se značajan korak ka očuvanju vrednih resursa. Povećanje sakupljenih kapsula kafe od 22 odsto pokazuje koliko je projekat dobro prihvaćen. Sakupljene kapsule se obrađuju u novom SECCON postrojenju za reciklažu u Pettenbahu (Gornja Austrija). Kafa i kapsule se odvajaju i prerađuju u vredne sirovine. Šarene kapsule se pretvaraju u čisti aluminijum ili plastiku za nove proizvode, a talog kafe je pogodan za upotrebu kao organsko đubrivo, apsorbent ulja, biogas ili čak za proizvodnju novog nameštaja, što pokazuje istraživački projekat ARA u saradnji sa Univerzitetom. primenjenih nauka u Salcburgu.

E2 portal