Analizirajući neimenovane američke brendove pakovane vode, istraživači su otkrili da prosečan litar pakovane vode sadrži od 110 000 do 400 000 nanočestica plastike, odnosno u proseku gotovo četvrt miliona.
Ovo otkriće rezultat je studije „Rapid single-particle chemical imaging of nanoplastics by SRS microscopy“, objavljene u ponedeljak u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Tim istraživača Univerziteta Columbia analizirao je neimenovane brendove pakovane vode od jednog litra metodom stimulisane Ramanove spektroskopije (Stimulated Raman spectroscopy – SRS), koja omogućava brzu identifikaciju mikroplastike, iako njenu korisnost za analizu nanoplastike tek treba istražiti. Kako bi maksimalno povećali osetljivost potrebnu za detekciju pojedinačne čestice, koristili su šemu snimanja SRS-a ciljajući karakteristične vibracione modove sa najvećim Ramanovim presecima.
Time su pokazali da, teoretski i eksperimentalno, mogu detektovati nanoplastiku veličine samo 100 nm. U proseku svaka flaša sadržavala je oko 240 000 čestica plastike – do 100 puta više nego što su otkrila prethodna istraživanja, sa oko 90 posto nanoplastike. Samo 10 posto njih moglo je da se identifikuje, a uključivale su polietilen tereftalat (PET) od kog se prave plastične flaše.
Iako posledice unošenja plastike u ljudski organizam još nisu dovoljno istražene, dosadašnja istraživanja pokazuju da najmanje čestice plastike mogu ući u krvotok, limfni sistem, a mogu dospeti i do jetre. Kada se govori o sitnim česticama plastike, važno je razlikovati mikroplastiku – čestice prečnika manjeg od 5 mm, i nanoplastiku čije čestice imaju prečnik manji od 0,001 mm.
Prethodna istraživanja sugerišu da mikroplastika može biti kao prenosnik zagađivača i patogena.
E2 portal