Eksperti sa kineske Akademije za svemirsku tehnologiju rade na solarnoj elektrani koja bi kružila oko matične planete, te „hvatala“ solarnu energiju u kosmosu i slala je na Zemlju.
Ova solarna elektrana se od onih na Zemlji najviše razlikuje po tome što sunčevu energiju može da transformiše čak i kada je na matičnoj planeti oblačno, budući da će se naći izvan uticaja zemaljskih vremenskih uslova.
Prvi pogoni za testiranje trebalo bi da se pošalju u kosmos do 2025. godine, što će biti ogroman korak ka većem korišćenju obnovljivih energija.
Najveći problem u okviru novog sistema je slanje energije na Zemlju, te naučnici još uvek rade na pronalaženju najefikasnijeg načina. Za sada se razmatra sistem u okviru kojeg bi se energija transportovala u obliku mikrotalasa ili laserskog zraka, koja bi nakon što stigne do elektrana na Zemlji mogla da se koristi kao bilo koja energija koja je generisana na tradicionalne načine.
Ako testiranja prvih postrojenja proteknu po planu, kineski naučnici imaju planove da u kosmos do 2050. pošalju veća postrojenja koja bi sakupljala više energije, i koja bi, pored postrojenja na Zemlji, energijom mogla da snabdevaju i neke misije koje bi se u budućnosti zaputile u daleki kosmos.
E2 portal (Novosti)