Potrošnja energije po glavi stanovnika u Kini je prvi put prošle godine premašila evropsku, jer je potražnja iz tehnologije i proizvodnih industrija nastavila da raste.
Zemlja je povećala proizvodnju fosilnih goriva, ali je takođe dodala više obnovljivih kapaciteta od ostatka sveta zajedno, navodi se u godišnjem statističkom pregledu Energetskog instituta (EI).
To znači da intenzitet ugljenika njegove energije zapravo opada, piše SEEbiz.
Kineska potrošnja je vođena širenjem data centara, 5G infrastrukture i punjenjem automobila, dok mnoge fabrike takođe rade punom parom kako bi zadovoljile potražnju za robom u inostranstvu.
„Ne bi trebalo da zanemarimo energiju i emisije koje su Evropljani efikasno izvozili kineskim proizvođačima“, rekao je izvršni direktor EI Nik Vejt.
Sve je više dokaza da je zavisnost od fosilnih goriva u velikim naprednim ekonomijama možda dostigla vrhunac.
U Evropi su oni činili manje od 70 odsto primarne energije prošle godine, prvi put od industrijske revolucije, zahvaljujući nižoj potražnji i rastu obnovljivih izvora energije, navodi EI.
Ovo naglašava dilemu dekarbonizacije u mnogim zemljama. Ako opadajuća potrošnja energije i emisije u Evropi jednostavno povećavaju proizvodnju ugljenika na drugim mestima, politike za rešavanje globalnih klimatskih promena ne funkcionišu.
Upotreba uglja je takođe porasla u Indiji prošle godine usred brzog ekonomskog rasta.
Prema statističkom pregledu, zemlja je po prvi put potrošila više zagađujućeg goriva nego Evropa i Severna Amerika zajedno.
„Velika slika maskira različite energetske priče koje se odvijaju u različitim geografskim područjima“, rekao je Vejt.
Dodao je da se u naprednim ekonomijama vide znaci najveće potražnje za fosilnim gorivima, „što je u suprotnosti sa ekonomijama na globalnom jugu, za koje ekonomski razvoj i poboljšanje kvaliteta života nastavljaju da podstiču rast fosilnih goriva“.
E2 portal (Nova ekonomija)