Zatvaranje očiju pred problemom zagađenja vazduha ne samo da utiče loše na naše zdravlje, već i zdravlje planete za generacije koje dolaze. U današnjem složenom svetu, sa opasnim hemikalijama koje se vrlo često skrivaju u mnogim proizvodima koje koristimo, e-otpadom koji puni naše deponije i eksponencijalnim povećanjem automobila koji sagorevaju benzin, ideju da možemo da smanjimo zagađenje vazduha nije lako zamisliti.
Ipak, još uvek ima vremena za promenu. Naučite kako možete odmah da utičete na smanjenje zagađenja vazduha i tako pomognete pri poboljšanju kvaliteta u vašem domu i vašoj zajednici, a to svima olakšava disanje, prenosi mixer.hr
Odakle dolazi zagađenje vazduha?
Prema Federalnoj agenciji za zaštitu životne sredine (EPA) postoji 6 glavnih uzroka zagađenje vazduha. To su troposferski ozon, čestice, olovo, sumpor dioksid, azotni oksidi i ugljen-monoksid.
Iako je većina ljudi čula za ugljen-monoksid, olovo i čestice, mogli bi da se iznenade kada saznaju da je primarni izvor zagađenja vazduha – troposferski ozon. Za razliku od prirodnog ozonskog omotača koji okružuje zemlju i pomaže u regulaciji temperature štiteći je od štetnih sunčevih zraka, troposferski se ozon javlja kada se azotni oksidi pomešaju sa organskim spojevima (VOC). Hemijska reakcija koja sledi emituje troposferski ozon koji može dovesti do brojnih zdravstvenih problema. Bolesti disajnih puteva poput astme i bronhitisa povezane su sa troposferskim ozonom.
Gde se događa ta hemijska reakcija? Bilo gde pri isparavanju benzina, izduvnih gasova automobila, u velikim skladištima hemijskih sredstava i pri emisijama fabričkih ili komunalnih postrojenja.
Smanjite korišćenje automobila
Automobili zagađuju vazduh ne samo troposferskim ozonom. Za proizvodnju benzina potrebno je sagorevanje uglja i nafte, što uzrokuje porast sumpor-dioksida, još jednog od šest vodećih uzroka zagađenja vazduha. EPA kaže kako su naftne rafinerije ključni proizvođači sumpor-dioksida, zato – više vremena provedenog za volanom automobila znači veće zagađenje vazduha.
Iako možda nije moguće potpuno eliminisati korišćenje automobila, pokušajte da smanjite. Koristite gradski prevoz kada je to moguće. Ili se pri kupovini novog automobila odlučite za hibrid ili električno vozilo. Hibridna vozila kombinuju električnu energiju i gorivo kako bi postigla veću kilometražu, a ne zagađuju vazduh.
Sadite više biljaka
NASA je nedavno otkrila da su mnoge biljke iz domaćinstva ključne za uklanjanje ugljen-monoksida iz vazduha. Delujući poput ljudske jetre, ove uobičajene kućne biljke zapravo filtriraju štetne hemikalije i opasne spojeve iz vazduha, upijajući toksine kroz sitne pore u lišću i ‘probavljajući’ zagađenje kroz stabljike, korenje i napolje kroz tlo. Prirodni vazdušni filteri u vašem domu ili kancelariji mogu da smanje značajno količinu zagađenog vazduha u zatvorenom prostoru, i da pomognu u smanjenju respiratornih problema.
Odlučite se za solarnu energiju
Današnji solarni paneli jedinstveni su i u dizajnu i u ugradnji. Dok su ploče prethodne generacije bile velike i neugledne, smeštene iznad vašeg krova, moderne verzije su živopisne, ugrađuju se direktno u krov i obično mogu da generišu dovoljno električne energije za napajanje vašeg doma, grejanje tople vode i sl.
Pazite na prašinu
Velik deo guste smeđe izmaglice koju vidite na urbanim područjima kombinacija je prašine sa gradilišta, dima iz fabrika i emisije iz automobila. Iako možda nećete moći da kontrolišete broj automobila na putu ili vrste fabrika koje posluju, možete da pazite da u svom dvorištu nemate ‘suvih mrlja’. To je naročito važno ako u dvorištu koristite mnogo hemijskih gnojiva ili druge tretmane, jer će se te hemikalije mešati sa drugima u vazduhu i mogle bi da izazovu još veće zdravstvene probleme. Ako imate veliko neuređeno područje u dvorištu, pazite da ostane vlažno i da se ne isušuje stvarajući prašinu.
E2 portal (mreža-mira.net)