Svedoci smo svakodnevnih prirodnih nepogoda koje pogađaju našu planetu, a ujedno i negativnih uticaja čoveka na nju. Sigurno da svako od nas može makar malo da doprinese da živimo u zdravijem okruženju.
Postoji nekoliko razloga zašto bi trebalo da težimo da živimo održivijim načinom života i zaštitimo životnu sredinu. Zaštita naše životne sredine je osnova za održavanje naše planete, zajednice i ekonomije. Naše okruženje podržava i čuva naše ekosisteme, omogućavajući im da rastu i napreduju. Ako ne uspemo da zaštitimo svoju životnu sredinu, ugrozićemo živote ljudi, životinja, biljaka i još mnogo toga.
Ekosistemi u našem okruženju su duboko povezani. Moramo ih sve zaštititi da bismo zaštitili našu životnu sredinu. Na kraju krajeva, oslanjamo se na prirodu da obezbedi osnovne ljudske potrebe za preživljavanjem. Zaštita životne sredine znači plaćanje naših obaveza kako bismo obezbedili mogućnosti za buduće generacije. Prirodni resursi ponestaju i moramo pronaći načine da živimo održivijim načinom života kako bismo podržali buduće generacije.
Kako možemo zaštititi životnu sredinu u našem svakodnevnom životu?
Dok se bavite svojim svakodnevnim životom, postoji nekoliko malih principa koje usvajate kako biste zaštitili planetu. Sve počinje sa svešću. Kada postanete svesni svog uticaja, saznaćete zašto je neophodno preduzeti akciju. Vaše akcije će verovatno uticati na one oko vas. Većina koraka koje pominjemo u nastavku koristi životnoj sredini i vama. Na primer, donošenje kesa za višekratnu upotrebu u prodavnicu pomaže u izbegavanju zagađenja plastikom. Evo nekoliko dodatnih načina na koje možete pomoći u zaštiti životne sredine:
Smanjite, ponovo koristite i reciklirajte: Umesto da odlažete kutiju za otpremu odmah nakon otvaranja paketa, možete li je ponovo koristiti za organizovanje skladištenja? Pre nego što bacite kore šargarepe u smeće, možete li ih ponovo koristiti za supu od povrća?
Možete li da postavite svoje biljke napolje da apsorbuju prirodnu kišnicu ako pada kiša? Pronalaženje načina u svakodnevnom životu za smanjenje, ponovnu upotrebu i recikliranje resursa može pomoći u zaštiti životne sredine.
Koristite kese za višekratnu upotrebu: Ovo eliminiše potrebu za plastičnim vrećama za kupovinu, koje često zagađuju životnu sredinu. Većina vreća za višekratnu upotrebu su izdržljivije i mogu nositi veću težinu od plastičnih kesa. Ovo može da učini pakovanje vaših namirnica ili novih artikala pristupačnijim.
Koristite boce za vodu za višekratnu upotrebu: Boce za vodu za višekratnu upotrebu mogu duže da drže vaše napitke hladnijima, dok istovremeno smanjuju količinu plastike za jednokratnu upotrebu koju konzumirate. Zagađenje plastikom škodi ljudima, životinjama i biljkama. Plastici je potrebno stotine ili hiljade godina da se razloži, što je čini izuzetno štetnom za našu okolinu.
Volontirajte i obrazujte: Vaši postupci često utiču na druge. Pronađite načine da volontirate u svojoj zajednici, kao što je sakupljanje smeća u okolini ili prisustvovanje akcijama čišćenja zajednice. Volontiranje je zarazno; podelite sa prijateljima i porodicom kako ste napravili razliku u okruženju da biste ih podstakli da učine isto.
Izbegavajte ispuštanje hemikalija u vodene tokove: Hemikalije se često odlažu kroz drenažni sistem koji vodi do reka, jezera ili okeana. Korišćenje netoksičnih hemikalija za stvari kao što je čišćenje pomoći će zaštiti životne sredine.
Vozite se biciklom: Umesto da vozite automobil nekoliko minuta niz put do prodavnice ili možda čak do posla, trebalo bi da razmislite o vožnji bicikla. Biciklizam ne proizvodi emisije ugljenika i ne oslanja se na gas ili naftu, tako da je to bolja opcija za životnu sredinu.
Koristite obnovljivu energiju: Iskoristite prednosti obnovljivih izvora energije kao što su solarni paneli ili energija vetra. Proizvodnja energije je ogroman deo privrede i infrastrukture, ali tradicionalne metode proizvodnje su neverovatno štetne po životnu sredinu. Korišćenje obnovljive energije je suštinski aspekt zaštite životne sredine, jer drastično smanjuje zagađenje dok se koriste lakše dostupni i dugoročniji resursi.
E2 portal