Na koji način Srbija može da napravi korak napred u tehnološkom smislu i uđe u društvo onih zemalja koje daju svoj doprinos razvoju elektromobilnosti i koji su to energetski, tehnološki i ekološki izazovi korišćenja električnih vozila, bile su samo neke od tema Šestog E-Mobility foruma, koji je 11. i 12. oktobra održan na Mašinskom fakuletu u Beogradu.
Forum su organizovali Nacionalna Asocijacija Autonomnih i Električnih Vozila (NAAEV) u saradnji s Mašinskim, Elektrotehničkim i Saobraćajnim fakultetom Univerziteta u Beogradu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije.
Tokom dvodnevnog skupa više od dvadeset eminentnih stručnjaka iz Srbije, Evrope, Amerike i Кine na odvojenim sesijama diskutovalo je na teme: „Buduća mobilnost“, „Mobilnost i energija“ i „Održiva logistika“. Predstavljena su i najnovija tehnološka rešenja iz domena pametnih gradova i autonomne mobilnosti, s fokusom na transportne sisteme, elektro sisteme i sisteme zaštite životne sredine.
Pozdravljajući prisutne, dekan Mašinskog fakuleta, prof. dr Vladimir Popović je podsetio da je Mašinski fakultet drugu godinu za redom domaćin E-Mobiliti foruma. „Za nas je veoma važno da se jedan ovakav događaj koji povezuje nauku, obrazovanje, privredu i industriju održava baš na našem fakuletu“, istakao je prof. Popović i dodao da je u prethodnih godinu dana mnogo toga urađeno u saradnji s NAEV-om, koji je integrator svih zainteresovanih činilaca u oblasti elektromobilnosti.
Кako je naveo, tema elektromobilnosti je postala aktuelnija s dešavanjima u Ukrajini i na Bliskom Istoku, kao i pratećom energetskom krizom. „Svi znamo da e-mobiliti podrazumeva proizvodnju energije, koja je u ovom trenutku apsolutno top tema na koju niko ne zna da nam da pravi odogovor. Zato je ovaj forum prilika da diskutujemo i pokušamo da damo odgovore i na neke teme koje su šire od samog transporta, a koje pored infrastrukture i punjača obuhvataju i termine kao što su „pametni gradovi“, održiva logistika i razvoj održive logistike i koje će sigurno biti pred nama u budućnosti“, rekao je prof. Popović.
Učesnike je putem video poruke pozdravila i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije, dr Jelena Begović. Кako je navela, nove tehnologije u oblasti elektromobilnosti, osim što za cilj imaju smanjenje emisije štetnih gasova, one omogućavaju stvaranje nove ekonomske vrednosti, ubrzani naučni razvoj i nova radna mesta, odnosno školovanje kadrova za poslove budućnosti. S druge strane, domaćoj privredi se otvara mogućost da se uključi u globalni proizvodni lanac – od proizvodnje baterija, do proizvodnje različitih elektro komponenti, koje su izuzetno bitne za ovu industriju.
„Vlada Republike Srbije se trudi da napravi jedan vrlo primamljiv ekosistem za kompanije i za privatni sektor da posluju u Srbiji. Кroz različite programe podrške, povoljno biznis okruženje i menjanje regulatornog okvira trudimo se da privučemo kompanije da otvore svoje istraživačko-razvojne centre u našoj zemlji. Formirali smo Savet za saradnju sa Evropskom Unijom u industriji elektro automobila, subvencijama podržavamo kupovinu električnih automobila, a Srbija je nedavno postala jedna od malobrojnih zemalja koja je izdala dozvolu za vozilo bez vozača. Uverena sam da u ovoj trci imamo šansu da budemo među liderima u oblasti elektromobilosti“, zaključila je minstarska Begović.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije Goran Vesić rekao je da Vlada Republike Srbije kroz zakonska rešenja i različite podsticajne mere nastoji da pruži dodatni doprinos razvoju e-mobilnosti u Srbiji. „Vlada Republike Srbije već godinama daje subvencije za kupovinu električnih i hibridnih vozila, a izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji uvedena je obaveza za sve koji grade zgrade da na parkinzima poslovnih ili stambenih objekata moraju da postave određeni broj elektropunjača. „Ovim izmenama zakona uvedena je i obaveza da pumpe na auto-putevima moraju da uvedu punjače“, istakao je Vesić.
Dodao je da je Javno preduzeće „Putevi Srbije“ raspisalo tender za izgradnju 16 „zelenih oaza“ na postojećim auto putevima na kojima će biti postavljeno između pet i 20 punjača za električne automobile od kojih će svaki imati dva mesta za punjenje i koji će biti mesto za odmor onih koji voze električne automobile.
„Realizacijom inovativnih i konceptualnih rešenja u oblasti elektromobilnosti Srbija omogućava svojim naučnicima i svojim kompanijama da uđu u društvo onih zemalja i onih kompanija koje daju svoj doprinos u ovom visokotehnološkom segmentu autoindustrije, a posebni potencijal ima projekat izgradnje „5G razvojno-istraživačkog i test centra za autonomna vozila i dronove“, naveo je ministar Vesić, koji se skupu takođe obratio video porukom.
Učesnicima foruma obratili su se i Ivan Vulović, predsednik Upravnog odbora Nacionalne asocijacije autonomnih i električnih vozila, vodeće organizacije u Srbiji u oblasti inovacija u segmentu e-mobilnosti, koja integriše 11 najvećih tehničkih fakulteta u Srbiji i 14 visoko tehnoloških kompanija, dekan Saobraćajnog fakulteta, prof. dr Nebojša Bojović, dekan Elektrotehničkog fakulteta, prof. dr Dejan Gvozdić i gospodin Bence Huba, menadžer regionalne inovacione šeme EIT-a za urbanu mobilnost.
Student Innovative Mobility Challenge”
Poseban deo drugog dana foruma bio je posvećen studentskom takmičenju ,,Student Innovative Mobility Challenge”, a šest studentskih timova čiji su projekti ušli u uži izbor takmičenja imalo je priliku da žiriju i publici predstavi svoja inovativna rešenja u različitim oblastima urbane mobilnosti.
Pobednik takmičenja je studentski tim „New Group“, koje čine studenti Elektrotehničkog i Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a njihovo rešenje sistema za unapređenje mobilnosti slepih i slabovidih proglašeno je za najinovativnije rešenje. Drugo mesto osvojio tim studenata Mašinskog fakulteta u Beogradu „Eco Flay“ za projekat autonomne besplotne letelice „Кondor“ VTOL konfiguracije, čija je osnovna namena dostava paketa u urbanoj sredini. Treće mesto pripalo je timu „Par Co“ za rešenje aplikacije koja će omogućiti lakše parkiranje u gusto naseljenim gradovima.
Takmičenje je organizovano uz podršku EIT UM-a (European Institute of Innovation and Technology – Urban Mobility) i ima za cilj da razvije ideje/rešenja koja se odnose na jednu od devet oblasti urbane mobilnosti: Aktivna mobilnost / Buduća mobilnost / Infrastruktura mobilnosti / Mobilnost za sve / Održiva gradska logistika / Stvaranje javnog prostora / Intermodalnost / Mobilnost i energija / Smanjenje zagađenja.
Svi nagrađeni timovi biće podržani od strane NAAEV-a u procesu kreiranja startapa i biće im omogućeno da učestvuju u programima EIT Urban Mobility, a dobitnik 1. nagrade imaće priliku da se pridruži NAAEV timu na ,,Tomorrow Mobility World Congress“, u Barseloni od 7. do 9. novembra 2023. godine.
Кao prateći sadržaj ovogodišnjeg E-mobiliti foruma, na platou ispred Mašinskog fakultet organizovana je i mini izložba električnih automobila najpoznatijih brendova koji proizvode elektrovozila, dok su u holu fakulteta posetioci mogli da vide električnu formulu studentskog tima „Drumska strela“, projekte bespilotnih letelica i raketa studentskog tima „Beoavia“, kao i komponente za električna i hibridna vozila, punjače i električne bicikle koji se proizvode u kompanijama ZF Srbija, Brose i ABB.
Zeleni E-kutak na parkingu ispred zgrade Mašinskog fakulteta, gde je tokom prošlogodišenjg foruma instaliran punjač za elektrovozila, donacija kompanije ABB, sada je proširen sa pet punjača za električne bicikle.
E2 portal