Najjeftinije grejanje ove godine je papreno skupo. U našoj zemlji, na pelet se greje više od 110.000 domaćinstava.
Tražnja je višestruko povećana, a nestašice su počele još u maju. Pre ograničenja, cena peleta bila je i do 45.000 dinara za tonu.
– Cena je bila 370 EUR po toni, nerealna i veliki udar na budžet za ovu godinu za zimu. Teško je doći do njega, kod proizvođača nikako. Sa našim prevozom za kuću od 200 m2, treba oko 4.000 EUR za grejanje – kaže Darko Marković iz Bradarca.
– Čekajući, da li će biti, koja cena i kupili smo tri tone po 37.000, što je dosta visoka cena peleta, a kako će dalje biti, videćemo – navodi Dragan Bojić iz Požege.
Vlasnici stovarišta sada i ne primaju uplate – uvoz je gotovo stao, jer i druge zemlje zabranjuju izvoz, a retke su domaće fabrike koje ga sada prodaju.
– Kažu da ima na malo dve, tri, eventualno pet paleta, a na veliko nema jednostavno. Ljudi su ogorčeni, nadam se da će ovo sve da stane na svoje noge da zaživi kao i ranije – kaže Predrag Jančić, vlasnik stovarišta.
– Peleta kao što se vidi nema nigde, ono što smo imali po starom uvozu to je rasprodato po ovim sniženim cenama koje je država propisala, sada ga više nema – kaže za RTS Marko Vitorović, vlasnik drugog stovarišta.
Proizvođači odgovornost prebacuju na Srbijašume. Tvrde da su im slali ograničene količine pa je i proizvodnja manja, dok u Srbijašumama kažu da im nije jasno zašto su stovarišta prazna, jer polovinu obaveza su već isporučili, a ima i sirovine iz privatnih šuma.
– Što se Srbijašuma tiče apsolutno ne postoji razloga za brigu, ali još jednom kažem na tržištu Srbije učestvujemo sa trećinom. Pelet je morao da se proizvede, pelet nije mogao da nestane, a inspekcije tržišne, finansijske vrlo brzo će utvrditi šta se desilo sa sirovinom Srbijašuma. I vrlo brzo će doći rezulti i videće se da li je taj pelet u nekim magacinima i čeka bolja vremena – kaže Igor Braunović, v. d. direktora Srbijašuma.
Iz Udruženja pri Privrednoj komori, koje okuplja čak 86 proizvođača peleta, poručuju da ništa ne skrivaju.
– Moram da naglasim pelet se nigde ne krije. Najveći proizvoođači u Srbiji, a i većina trgovaca ima inspekcije koje je naložilo Ministarstvo energetike, i tržišna i poreska, i drago mi je da su došli da pogledaju i da se uvere na licu mesta da peleta u fabrikama nema, da drveta u fabrikama nema i da se ništa ne lageruje, već se sve što se proizvede izbacuje na tržište – kaže Mladen Stojadinović, predsednik Grupacije za obnovljivu energiju u PKS.
I dok se čeka izveštaj inspekcije, kako RTS saznaje, stalni su sastanci Vladine radne grupe za snabdevanje peletom kako bi se problem rešio, a građani do početka grejne sezone snabdeli.
E2 portal (RTS)