Iza termina BIM (Building Information Modeling) krije se digitalna aplikacija koja pomoću trodimenzionalnih modela optimizuje sve procese u okviru planiranja, gradnje i upravljanja zgradama, čime se omogućava veća transparentnost, održivost i pouzdanost. 3D modelovanje podataka o zgradama omogućava saradnju svih učesnika – na primer, kada je u pitanju novogradnja. Na taj način se od samog početka u planiranju smanjuju troškovi i izbegavaju greške.
Jedna od ključnih prednosti je što su svi učesnici projekta tokom faze planiranja uvek na istom nivou informacija, čime se procesi mogu brzo poboljšavati. Bečko stambeno je na taj način spremno za digitalno podnošenje za dobijanje građevinskih dozvola u okviru projekta digitalizacije „BRISE“ Grada Beča, koji ima za cilj sveobuhvatan, potpuno digitalizovan i automatizovan postupak dobijanja građevinske dozvole.
U leto 2024. godine, uz primenu BIM-a, započelo je planiranje nove zgrade u vlasništvu Grada Beča u ulici Bernoullistraße, sa skoro 90 stanova. „Uz pomoć ove aplikacije moguće je još u ranoj fazi planiranja prepoznati eventualno sudaranje u procesu gradnje. Prethodnih godina bi se to otkrilo tek kasnije na gradilištu“, kaže rukovodilac BIM-projekta, Georg Knirš.
Digitalno modelovanje takođe pruža nove mogućnosti za ponovno korišćenje materijala u skladu sa načelima cirkularne ekonomije, olakšava kontinuiranu kontrolu kvaliteta i efikasnu saradnju svih učesnika: arhitekata, projektnog menadžmenta ili izvođača radova. „Zahvaljujući tome, u svakom trenutku tačno znamo koji su materijali u kojoj količini ugrađeni i možemo brzo i pouzdano proceniti uticaj promena u planovima“, objašnjava Knirš.
Od 1. januara 2025. godine, svi radovi vezani za planiranje za godišnje oko 9.000 projekata sanacije i renoviranja stanova u vlasništvu Grada biće realizovani uz pomoć BIM-a. Od 2026. godine, rad sa BIM-om primenjivaće se i na svim novim projektima sanacije celokupnih stambenih kompleksa.
E2 portal