Doskorašnja članica Evropske unije bi uskoro mogla da dobije prvu fabriku za odvajanje elektronskog otpada, koja će za taj proces koristiti bakterije umesto tehnologije zasnovane na cijanidu, prenosi portal Euractiv.
Izlazak Velike Britanije iz Evropske unije doveo je do situacije u kojoj je takav pogon hitno potreban. Startap kompanija sa Novog Zelanda, Mint Innovation, za godinu dana planira da otvori pogon u Češiru, na severu Engleske.
Radovi inače kasne zbog pandemije korona virusa.
Izveštaj Ujedinjenih nacija prošlog meseca pokazao je da najmanje 8,47 milijardi evra vrednog zlata, platine i drugih plemenitih metala koji se nalaze u e-otpadu završi na deponijama.
„Britanija je proizvela velike količine tog otpada, više od EU proseka i bila je jedan od glavnih kršilaca pravila za njegov izvoz u druge zemlje u razvoju. Bila je i loše opremljena za njegovo odlaganje koje je društveno i ekološki odgovorno“, izjavila je Meri Kreg iz Komiteta za reviziju zaštite životne sredine „Commons“.
Recikleri iz Ujedinjenog kraljevstva moraju da šalju matične ploče u kontinentalnu Evropu, kako bi se iz njih vadili dragoceni metali. Nakon Bregzita očekuje se da troškovi tog transporta porastu.
Cilj kompanije osnovane 2016. godine je, dodaje se, bezbedno vađenja zlata, paladijuma, srebra i bakra iz elektronskog otpada.
„Fabrike su kao poljoprivredna gazdinstva i više liče na male pivare. Propisi daju vetar u leđa zemljama na zapadu da upravljaju sopstvenim otpadom. Mi nudimo iste usluge kao topionice, ali smo brži. Za razliku od njih, ne koristimo cijanid i trošimo manje energije, manje emitujemo ugljen-dioksid, upotrebljavamo manje vode, manje otpada“, kaže naučni direktor te kompanije Oli Kruš.
Postrojenje će u početku moći da preradi 20 tona otpada dnevno, a u skladu sa potražnjom i veće količine.
Razmatra se i izgradnja drugog postrojenja na jugu Engleske, kao i jednog u Sidneju.
Naučnici podsećaju da je za odvajanje plemenitih metala iz elektronskog otpada potrebno rešiti velike tehničke izazove.
Podsećaju da se samo na taj način može postići cilj da odvajanje otpada bude istinski održivo i ekološki odgovorno.
„Mislim da je ovo lepo, ali nije revolucionarno. Prava stvar je kako rastvarate te metale. Kompanija ‘prodaje’ svoju priču upotrebom mikroba, ali to je samo jedan aspekt čitavog procesa, jer koristi i kiseline“, izjavio je Džeson Lav profesor molekularne biologije na Univerzitetu u Edinburgu.
Predstavnici kompanije Mint, sa druge strane poručuju da im je od početka bila namera da recikliraju sve hemikalije koje se upotrebljavaju u procesu odvajanja otpada.
E2 portal (Nova ekonomija)