BEČ: KAKO DA EKONOMIJA POSTANE KLIMATSKI PRIHVATLJIVA?

Beč planira da do 2040. godine postane klimatski neutralan. Istovremeno, u Beču smatraju da ekonomija ne bi trebalo da ispašta zbog ovog plana. U godišnjem izveštaju „Vienna Green Economy Report“ dokumentuje se napredak u pravcu klimatski prihvatljive ekonomije u Beču. Održivost i ekonomska isplativost u glavnom gradu Austrije idu ruku pod ruku. Različite mogućnosti postoje u Beču, naročito u sektoru građevinarstva, koji je odgovoran za 30 odsto emisije CO2. Obnova zgrada, poput gradskih stambenih objekata ili škola, može poslužiti ne samo za poboljšanje klimatskih uslova i smanjenje CO2, već i za stvaranje dodatne ekonomske vrednosti i očuvanje radnih mesta, što bi moglo podstaći ekonomiju. Grad zbog toga ulaže u razne projekte, poput proširenja solarnih sistema.

„S jedne strane imamo ogromnu uštedu emisije CO2, a s druge strane, kroz ekonomski doprinos, vidimo šta sve ovo donosi u širem ekonomskom kontekstu. I veliki broj preduzeća pokazuje da ovo može biti i ekonomski isplativo“, rekao je predsednik Privredne komore Beča, Valter Ruk. Ako bi se svi projekti predloženi u izveštaju realizovali, svake godine bi se moglo uštedeti nekoliko stotina hiljada tona CO2.

Trenutno je u toku projekat Jezerski grad Aspern, gde se gradi velika toplotna pumpa. Tamo se vrše duboka bušenja kako bi se iz vode izvukla energija za daljinsko grejanje. Topla voda bi mogla da se koristi za proizvodnju alternativnih izvora energije za privredu i domaćinstva, istakao je gradonačelnik Beča, Mihael Ludvig.

Jedan od primera kako ekonomiju učiniti klimatski prihvatljivom je i hotel „Butik“ u 9. bečkoj opštini koji je fokusiran na održivost. Pored zelene fasade, ove godine je instaliran i solarni panel. Na taj način smanjena je emisija CO2. Međutim, usmerenost ka ekološkom poslovanju počela je mnogo ranije, kako navodi vlasnica hotela Sonja Vimer: „Prvi korak napravili smo 2013. godine prilikom generalne rekonstrukcije. Tada smo se, uprkos većim ulaganjima, odlučili za energetski efikasnu tehnologiju zgrade.“ Tako su tekući troškovi energije dugoročno smanjeni za 20 odsto. Ulaganja se, kako kaže Vimer, isplate na duže staze. Održivo poslovanje može doneti korist preduzećima i istovremeno doprineti klimatski neutralnoj budućnosti.

E2 portal