Očekuje se da će sve zemlje jugoistočne Europe (SEE) barem udvostručiti svoje solarne kapacitete, dok će hidroenergija verovatno ostati glavni obnovljivi izvor energije u regiji, objavila je holandska korporativna konsultantska kompanija Solarplaza International.
Solarna energija postigla je značajan napredak u državama jugoistočne Europe, sa udelom od 14,1% u ukupnom kapacitetu obnovljive energije u regiji na kraju 2022., što je porast u odnosu na 10,1% u prethodnoj godini, navodi Solarplaza International, uoči njihove konferencije Solarplaza Summit Balkans, koja predstavlja pregled regionalnog balkanskog solarnog fotonaponskog (PV) tržišta 2023.
Bugarska je najdominantnije tržište u regiji, koje takođeruključuje Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Severnu Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru, tzv.Kosovo, i Bosnu i Hercegovinu, sa kumulativnim PV kapacitetom od 2 GW do kraja 2022., navode iz Solarplaze.
Albanija se u potpunosti oslanja na proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, dok Hrvatska i Crna Gora imaju drugi i treći najveći udeo obnovljive energije u ukupnoj proizvodnji električne energije – od 63% odnosno 52%. S druge strane, tzv. Kosovo ima mešavinu električne energije sa najvećim udelom ugljenika u relativnom smislu, sa udelom obnovljive energije od samo 6,3%.
Do kraja 2022. fosilna goriva činila su više od 53% proizvodnje električne energije u zemljama JIE, dok su obnovljivi izvori energije činili 32,7% ukupne proizvodnje, prema Solarplazi.
E2 portal (Indikator)