Nemačka vlada je predstavila veliki paket reformi za povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, za ispunjavanje klimatskih ciljeva i za nezavisnost zemlje od uvoza energenata iz „neprijateljskih država poput Rusije“.
Takozvani „Uskršnji paket“ na 600 strana, koji je vlada usvojila, postavlja ambiciozne ciljeve za širenje mreže vetro-generatora na moru i proglašava instaliranje obnovljive energije za „preovlađujući javni interes“.
Cilj Nemačke, najveće evropske ekonomije, je da proizvodi gotovo svu električnu energiju iz obnovljivih izvora poput vetra i solarne energije do 2035. godine, što bi predstavljalo više nego dvostruko povećanje za 13 godina. Taj proces je naglo usporen poslednjih godina zbog složenih pravila i promena u vezi sa subvencijama.
Nemački ministar ekonomije i energetike Robert Habek rekao je danas novinarima u Berlinu da će paket reformi „u suštini, dovesti do značajnog povećanja (proizvodnje) obnovljive energije“.
Pošto Nemačka 2021. godine nije postavljala vetro-generatore na moru, nova vlada levog centra koja je preuzela vlast u decembru, rekla je da će povećati instalirani kapacitet sa manje od osam gigavata (GW) koliko je sada, na 30 GW do 2030. i 40 GW do 2035. Cilj za 2045, kada bi Nemačka trebalo da postigne „neto nultu“ emisiju gasova staklene bašte, jeste 70 GW kapaciteta elektrana na vetar na moru.
Vlada je takođe postavila cilj da više nego udvostručiti kapacitet vetro-generatora na kopnu na 115 GW do 2030. godine.
Cilj za solarnu energiju je još ambiciozniji: skoro četvorostruko povećanje postojećeg kapaciteta na 215 GW do sledeće decenije.
Ministar Habek je priznao da je zadatak izuzetno težak i da Nemačka verovatno neće ispuniti kratkoročne ciljeve za smanjenje emisije gasova staklene bašte.
Rat u Ukrajini bi takođe uticao na planove, jer će Nemačka verovatno morati da koristi više domaćeg uglja da popuni kratkoročni jaz izazvan smanjenjem uvoza ruskih energanata, rekao je Habek.
Vlada je, međutim, već uspela da znatno smanji kupovinu ruskog uglja, nafte i gasa poslednjih meseci i želi da obustavi uvoz nafte i uglja iz Rusije ove godine, a gasa do sredine 2024. godine, kazao je Habek.
„Vidite kojom brzinom postajemo nezavisni od ruskih energanata“, dodao je on.
Dok je Habek novinarima predstavljao novi paket, desetak ekoloških aktivista zalepilo se lepkom za obližnji most koji vodi do Parlamenta i kabineta kancelara Olafa Šolca jer smatraju da ciljevi Nemačke nisu dovoljni da ispune zahteve Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine.
E2 portal (Beta)