Laptop na krilu dok gledate u reku i šumu na drugoj obali san je mnogih zaposlenih koji se svakodnevno bore s ogromnom količinom stresa na poslu. Ovakav scenario nije više samo pusta želja – pandemija koronavirusa nam je dokazala da posao ne mora uvek da se obavlja u klasičnoj kancelariji i da pogodno mesto za rad može biti bilo gde, od sopstvene terase pa do bašte obližnjeg kafića. Sve to u paketu podstaklo je novi svetski trend u poslovanju, ali i u arhitekturi, koji podrazumeva selidbu kancelarija na – vodu.
Nova zen biznis mantra glasi – zaboravite poslovne prostore s pogledom na vodu, preselimo firme direktno na reke, jezera i mora!
TREND PLUTAJUĆIH KANCELARIJA
Trend plutajućih kancelarija polako postaje pravi hit u Evropi među poslovnim svetom i ovakvi objekti uveliko se projektuju i grade u Holandiji, Nemačkoj, Poljskoj.
Najimpozantniji primer je najveća plutajuća kancelarija na svetu koju je projektovala firma Powerhouse company. Kancelarija je usidrenas u luci Rijnhaven u Roterdamu i namenjena je sedištu Globalnog centra za adaptaciju kojim predsedava nekadašnji generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban-Ki-Mun. U kancelariji koja obuhvata površinu od 3.606 m2 biće smešteni i ABN Amro banka, kompanija RED, kao i prostorije projektantske kompanije koja je autor projekta.
Kancelarija nazvana FOR je karbonski neutralna i samoodrživa. Sve potrebe za strujom zadovoljava iz sopstvenih solarnih panela, lako se može reciklirati jer je napravljena od prefabrikovanog drveta i betonskih pontona, a koristi i vodu iz luke za sisteme grejanja i hlađenja a ima restoran i bazen.
PLUTAJUĆE KANCELARIJE U SRBIJI
A da ni Srbija ni naš region ne zaostaju za svetom kada su novi trendovi u poslovanju u pitanju, za eKapiju potvrđuje vlasnik firme Splavovitek & Marinas Miljan Aleksić.
Ova firma iz Ivanova kod Pančeva postoji već desetak godina, i – prema rečima Aleksića jedina u Srbiji nudi uslugu izgradnje plutajućih kancelarija po principu ključ u ruke.
– Plutajuće objekte gradimo u Ivanovu i brodovima ih vozimo do lokacije gde će biti postavljeni, sređujemo dozvole i završavamo registraciju. Pri gradnji vodimo računa o uslovima koje plutajući objekti moraju da ispunjavaju, kao što su otvoreni profili, trupovi od minimum 4 milimetra, fekalni ponton za crnu i sivu vodu i protivpožarni materijali koji su obavezni za objekte koji se grade u privredne svrhe – objašnjava sagovornik eKapije.
On ističe da su do sada napravili pedesetak plutajućih kancelarija, što za pojedince koji žele da rade od kuće sa vode, što za firme.
Zahtevi su se povećali u toku pandemije, dosta ljudi i firmi se javlja sa željom da poslovanje premesti na reke. Najviše plutajućih kancelarija radimo za područje Beograda, uglavnom na Savi, ali i na Dunavu, ali trenutno radimo i projekat za jednu hrvatsku firmu koja namerava da iz grada izađe na vodu i premesti celu firmu na reku. Objekat će biti postavljen na Dravi i to će biti jedinstvena plutajuća kancelarija u regionu, velike površine, 46×17 metara, sa pontonima od 36 metara iscela. Jedan deo će biti kancelarije a drugi kongresna sala, a imaće i kuhinju za ketering i veliku terasu za prilaz zaposlenih kajacima i kanuima – navodi Aleksić.
Na pitanje koliko takvi poduhvati koštaju, Aleksić kaže da sve zavisi od površine objekta, dizajna i želja i klijenata, ali da se prosek cena kreće od 50.000 do 100.000 EUR.
Jedan od zanimljivijih projekata na kojem sada rade je plutajuća kancelarija za firmu Regulacije doo iz Sremske Mitrovice, koja je deo poslovanja rešila da prebaci u Beograd, na reku Savu.
– Ovaj objekat imaće kancelarije u prizemlju i na spratu, na površini 17×20 metara, grejanje i hlađenje putem toplotnih pumpi, savremene materijale kao što su čelik, plastika, aluminijum, staklenu ogradu, pergole, mostić za pristup sa obale mostićem i terasu za pristup sa vode, kao i apartmanski deo za odmor zaposlenih – otkriva Aleksić za eKapiju.
E2 portal (eKapija)