Razmere ekološke katastrofe zbog požara na deponiji u Vinči nisu poznate, jer u Beogradu ne postoje stanice za merenje prisustva dioksina, furana i drugih toksičnih materija u vazduhu, ali lokalne vlasti tvrde da nema razloga za brigu budući da se nivo PM čestica spustio, piše Igor Todorović za Balkan Green Energy News.
Gradska uprava tvrdi da je Beo Čista Energija preuzela nadležnost, a taj privatni partner kaže da će krenuti da sanira deponiju tek nakon što dobije dozvolu.
Međutim, na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine objavljeno je „da nije tačna informacija da preduzeće Beo Čista Energija čeka dozvolu Ministarstva zaštite životne sredine o preuzimanju stare deponije u Vinči“:
– Stara, nesanitarna deponija, na kojoj je nedavno izbio požar, predmet je ugovornog odnosa između preduzeća Beo Čista Energija i Grada Beograda. Ministarstvo zaštite životne sredine nema nadležnosti, niti je izdavanje dozvola o preuzimanju nesanitarne deponije predmet Zakona o upravljanju otpadom.
Dodaje se da stara deponija nije radila na osnovu bilo kakve izdate dozvole, pa samim tim republički inspektori zaštite životne sredine nemaju nadležnosti u pogledu kontrole i nadzora:
– Međutim, zbog obima akcidentne situacije, inspektori zaštite životne sredine su 8. avgusta ipak izašli na teren, u cilju dobijanja informacije u vezi požara. Tom prilikom je konstatovano i da je za kontrolu sprovođenja i primenu odluka jedinica lokalne samouprave za obavljanje komunalnih delatnosti, kao i da li vršilac komunalne delatnosti ispunjava uslove za obavljanje komunalne delatnosti, nadležna Republička komunalna inspekcija, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Kada je reč o staroj deponiji, Ministarstvo zaštite životne sredine je dalo saglasnost na projekat sanacije i rekultivacije, dodaje se.
– Sa druge strane, dozvole koje je direktor preduzeća Beo Čista Energija očigledno pomešao i dao pogrešnu informaciju, odnose se na drugu parcelu u Vinči na kojoj nije izbio požar, a na kojoj se nalazi nova sanitarna deponija. Na osnovu zahteva preduzeća, a vezano za novu deponiju, Ministarstvo je do sada izdalo dozvolu za odlaganje komunalnog otpada koji nastaje na teritoriji Grada Beograda. U toku je izdavanje dozvole za tretman građevinskog i inertnog otpada, jer se čekalo da preduzeće dopuni dokumentaciju – ističe se na sajtu Ministarstva.
Zbog nepropisnog odlaganja često izbijaju požari
Balkan Green Energy News piše i da radovi na otvaranju nove deponije, odnosno zatvaranju postojeće, kasne, a zbog nepropisnog odlaganja često izbijaju požari. Poslednji velikih razmera izbio je u popodnevnim satima 7. avgusta.
Stručnjaci kažu da na deponiji gore sve moguće vrste otpada i da se oslobađa niz otrovnih i kancerogenih materija, među kojima najčešće pominju polihlorovane dibenzodioksine (PCDD), poznatije kao dioksini, i polihlorovane dibenzofurane odnosno PCDF-ove ili furane.
E2 portal (Balkan Green Energy News)