Usvajanjem seta energetskih zakona, Srbija je praktično zakoračila u energetsku tranziciju. To podrazumeva ulaganja u zelenu energiju i konkurenciju na tržištu čiste energije, što bi trebalo da obezbedi i povoljnije cene. U zelenu ekonomiju uključeni su i privreda i građani.
Najviše je do sada uloženo u energiju vetra – 730 miliona evra: imamo osam vetroparkova, dva se grade, a novi najavljuju. Razvijaju se projekti – elektrana, solarnih, termalnih, na biomasu i gas.
Sa novoformiranim „Udruženjem za obnovljivu energiju Srbije“ potpisan je sporazum koji će ubrzati ulaganja.
– Da postignemo i dostignemo našu viziju. A naša vizija je najmanje 40 procenata proizvedene električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora energije do 2040. godine. Ovaj protok znači i poziv investitorima – rekla je Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike.
Danijela Isailović, direktorka „Udruženja obnovljivi izvori energije“ navodi da treba raditi na promociji zelene energije, ali i na edukaciji građana.
– Osim povećanja udela obnovljive energije mi ćemo zajedno raditi na edukaciji građana i na promociji zelene energije – navodi Isailovićeva.
Investitori iz Nemačke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Izraela, Finske, Belgije zadovoljni su uslovima u našoj zemlji i sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj najavljuju podršku zelenim projektima.
– Oni donose i standarde Evropske unije. A zašto je to važno? Zato što Srbija radi sve da uđe u Evropsku uniju. I jeste na evropskom putu, a jako važna oblast za njeno pristupanje je svakako oblast klimatskih promena i energetike i zelene ekonomije – navodi Kuna Adam, ambasador Belgije u Srbiji.
Povećanje udela obnovljive energije i unapređenje energetske efikasnost ključni su za otvaranje poglavlja 15 o energetici u procesu evrointegracija.
E2 portal (RTS)