ODRŽANA KONFERENCIJA „INTEGRACIJA ESG STANDARDA ZA OTPORNIJI I INKLUZIVNIJI FINANSIJSKI SEKTOR U SRBIJI“

Integrisanje ESG standarda (Environmental, Social and Governance) u procese donošenja investicionih odluka ključno je za usmeravanje privatnih finansijskih tokova ka održivim investicijama. Ovo je jedan od glavnih zaključaka konferencije “Integracija ESG standarda za otporniji i inkluzivniji finansijski sektor u Srbiji”, koja je imala za cilj podizanje svesti о održivim finansijskim praksama i odgovornom korporativnom upravljanju, kao i ključnim faktorima u izgradnji otpornijeg ekonomskog sistema, sa posebnim naglaskom na važnost socijalne inkluzivnosti i rodne ravnopravnosti. „Implementacija ESG standarda u finansijski sektor Srbije nije samo pitanje ispunjavanja globalnih kriterijuma, već je reč o izgradnji otpornijeg, inkluzivnijeg i održivijeg tržišta“, rekao je Nikolas Markije (Nicolas Marquier), regionalni menadžer IFC-a za Zapadni Balkan.

„Prihvatanjem ESG principa i prepoznavanjem značaja rodno raznolikog rukovodstva, finansijske institucije podstiču odgovorno upravljanje resursima i otvoraju nove investicione mogućnosti”.

Marina Papadakis, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, naglasila je važnost integralnog razumevanja i primene sva tri aspekta ESG standarda, jer jedino na taj način možemo ostvariti postavljene ciljeve održivog razvoja i unapređenja kolektiva i društva. “Iako se od banaka prvenstveno očekuje značajna finansijska podrška, one imaju posebnu ulogu, jer pomažu i tranziciju klijenata ka održivom poslovanju, transformišu svoje sisteme i daju veliki doprinos društvu. Zato smatramo da su konferencije poput ove i drugi oblici razmene iskustava i znanja od ključnog značaja za naš dalji napredak u tom putu, što će Udruženje banaka nastaviti da podržava i ubuduće partnerstvom sa institucijama i programima podrške i edukacije”, izjavila je Papadakis.

“ESG menja način na koji kompanije posluju, komuniciraju sa ključnim partnerima, klijentima i potrošačima, kao i način na koji definišu i mere uspeh. Za kompanije, naročito iz perspektive finansiranja, ESG rejting postaje sve značajniji”, izjavila je Biljana Brejtvejt (Biljana Braithwaite), izvršna direktorka Sustineri Partners i predsednica udruženja Women on Boards Adria.

Kako naglašava Brejtvejt, “investitori koji prate ESG principe sve više prioritet daju rodnoj ravnopravnosti, ne samo kao pokazatelju odgovornog poslovanja, već i kao ključnom faktoru otpornosti i inovativnosti kompanija. To čini neophodnim za privrede u tranziciji da pokažu napredak u ovoj oblasti kako bi privukle strane direktne investicije”. Usklađivanje sa EU regulativama više nije pitanje izbora za domaće kompanije koje planiraju saradnju sa partnerima u Evropskoj uniji, a kompanije koje ranije integrišu ESG standarde u svoje
poslovanje biće u značajnoj prednosti u odnosu na konkurenciju.

Katarina Ocokoljić, sekretar Udruženja finansijskih institucija u Privrednoj komori Srbije, naglasila je da su ESG principi temelj odgovornog i održivog poslovanja i njihova primena nije samo pitanje mode, već vrlo racionalna poslovna odluka, svih koji svoje poslovanje posmatraju strateški. “U Srbiji, kao ekonomiji koja je u procesu povezivanja svojih privrednih potencijala sa globalnim tokovima, integracija ESG standarda, u trenutku kada se celokupna globalna ekonomija, manje ili više bavi sličnim aktivnostima, predstavlja jedinstvenu priliku da se efikasno povežemo i pridružimo globalnim trendovima i osnažimo domaću privredu”, istakla je Ocokoljić.

U skladu sa ESG standardima finansijske institucije će nastojati da svoje finansijske tokove usmere ka održivim projektima i inicijativama sa pozitivnim društvenim i ekološkim uticajem, otvarajući nove prilike za odgovorne investicije. Implementacija tih praksi uključuje primenu međunarodnih standarda, transparentno praćenje učinka i priliku za finansiranje zelenih i socijalno korisnih projekata, pružajući klijentima dodatnu vrednost kroz odgovorno upravljanje sredstvima.

“Rodna ravnopravnost u značajnoj meri utiče na smanjenje ukupnih ekonomskih nejednakosti, a uključivanje principa ESG u poslovne strategije postepeno postaje neophodnost za sve kompanije i važan faktor izgradnje održivog poslovnog uspeha. Od 2017.kroz Partnerstvo za ravnopravnost sarađujemo sa kompanijama i nedavno smo započeli novi ciklus obuka jer smatramo da je izuzetno važno razumevanje značaja poštovanja principa rodne ravnopravnosti i inkluzuje, da ne samo žene, već i druge grupe koje su inače u većem riziku od diskriminacije imaju jednake šanse za profesionalni razvoj i dostojanstven život od svog rada. Različitost je snaga i zato je važno da kontinuirano podstičemo podržavajuće i zdravo radno okruženje, bez diskriminacije i uz poštovanje ljudskih prava i principa ravnopravnosti”, naglasila je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Na konferenciji su predstavljene i “Smernice za jačanje kapaciteta za implementaciju ESG praksi”, a ključni poslovni i institucionalni lideri imali su priliku da međusobno razmene znanje i iskustva.

Skupu su prisustvovali predstavnici akademskog sektora, privrede, brojnih banaka, finansijskih institucija i korporacija koje integrišu ESG standarde u svoje poslovanje i strateške odluke. Konferenciju su organizovali Međunarodna finansijska korporacija (IFC),
Udruženje banaka Srbije, Sustineri Partners, Privredna komora Srbije i regionalno udruženje Women on Boards Adria.

E2 portal