U Australiji je često sunčano pa većina zemlje prima više od 3000 sati sunčeve svetlosti godišnje. Stoga je idealno mesto za solarne panele gde više od 3 miliona domova ima sisteme na svojim krovovima. Dakle, svaka treća porodična kuća.
Ali problem je sa starom i slabo povezanom električnom mrežom pa udari električne energije iz solarnih ploča mogu preopteretiti mrežu. Upravo to se dogodilo prošle subote u državi Viktoriji, kada je došlo do pada sistema. U Australiji obnovljivi izvori energije pokrivaju 70% potražnje za električnom energijom. Već 2018. godine instalirano je šest solarnih panela u minuti. Ova stopa se smanjila, ali je odnos visok, više od 25 posto domaćinstava ima solarne panele.
Tako je prošle godine energetski kapacitet solarnih panela premašio 20 GW, pri čemu su domovi drugi najveći izvor obnovljive energije u zemlji, prema podacima Veća za čistu energiju.
Činjenica je da je ponuda veća od potražnje za energijom te to može biti opasan koktel za elektroenergetsku mrežu koja za nije pripremljena. Prekomerna energija iz obnovljivih izvora je problem jer je povremena. To zahteva fleksibilnu mrežu koja je sposobna da prihvati višak. Rešenje je, na primer, efikasnije upravljati tim viškom, na primer s velikim baterijama koje pohranjuju energiju kada je potražnja mala. U takvim epizodama solarnih vršnih opterećenja, s snabdevanjem koje nadmašuje potražnju, mreža se može preopteretiti uzrokujući nestanke struje ili oštećenja uređaja i elektronskih uređaja.
E2 portal (B92)