Dok pobednici prošlogodišnjih aukcija za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije uveliko grade svoje projekte, približavaju nam se druge aukcije, koje bi trebalo da budu raspisane u novembru.
I u Crnoj Gori mnogo je dešavanja u OIE sektoru: prve aukcije očekuju su u prvom kvartalu sledeće godine, a EPCG počinje da gradi prvu vetroelektranu u svom vlasništvu u oktobru.
Sve ovo moglo se čuti na panelu “Aukcije u Srbiji: Izazovi realizacije projekata pobednika aukcija? Da li smo spremni za druge aukcije? A šta ako nećemo ili ne možemo na aukcije?” održanom na konferenciji OIE SRBIJA 2024 u Vrdniku.
Panel je moderirao Miloš Laković, partner u Schoenherr, dok su učesnici bili Rade Mrdak, posebni savetnik ministarke u Ministarstvu rudarstva i energetike, Ivan Bulatović, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Kai Rintala, generalni direktor Taaleri Energia i Frančesko Korbo, pomoćnik direktora i regionalni šef energetike EBRD.
Niže cene na drugim aukcijama
Rade Mrdak, posebni savetnik ministarke u Ministarstvu rudarstva i energetike, podsetio je da nas očekuje kvote od 300 MW za vetar i 100 MW za solar uvećanih za 25 MW preostalih iz prošlih aukcija.
Prema njegovim rečima, cene će biti značajno niže nego na prethodnim aukcijama, ali dovoljne za privlačenje investitora. Najavio je i uvođenje novog kriterijuma koji podrazumeva da se osim ponuđene cene, vrednuje i deo kapaciteta koji je investitor namenio za snabdevanje krajnjih kupaca. Taj kapacitet može da se ponudi garantovanom snabdevaču, EPS-u, ili nekom krajnjem kupcu putem PPA ugovora, korporativnog ugovora o otkupu električne energije.
Ovim kriterijumom Ministarstvo želi da nagradi investitore koji su spremni da pomognu krajnjim kupcima – naglasio je Mrdak i dodao da kriterijum neće biti eliminacioni, već evalucioni, i da će čak i investitori koji ne obezbede ugovor sa krajnjim kupcima, moći da pobede na aukcijama.
Investitori će imati dovoljno vremena da se upoznaju da novinama, jer, kako je objasnio Mrdak, u planu je da se ostavi nešto duži rok za podnošenje ponuda i da posle novogodišnjih praznika bude objavljena lista. Kako kaže, Ministarstvo pažljivo radi na pripremi drugog kruga jer želi da odbrani uspeh postignut sa prvim aukcijama. On očekuje da aukcije za solar ove godine budu možda i atraktivnije nego za vetar, a ishod će pokazati dalji pravac i da li je potrebna promena kvota u budućnosti.
Prirodno bi bilo da su vetar i solar egal, ali prvi trogodišnji plan smo definisali u skladu sa realnom situacijom na tržištu, na kom su vetroelektrane razvijenije. Naša odluka će zavisiti od rezultata ovih aukcija – istakao je Mrdak.
On je podsetio da su aukcije instrument koji omogućava masovan razvoj OIE projekata uz minimalne troškove za građane. Kako kaže, u regionu, a i šire, aukcije će biti glavni pokretač rasta obnovljivih izvora, jer tržište još nije sposobno da obezbedi da se dugoročno eliminiše rizik povezan s promenama cena energije.
U Crnoj Gori prve aukcije početkom sledeće godine
Dok se Srbija priprema za druge aukcije, Crna Gora čeka prve aukcije koje će biti održane u prvom kvartalu sledeće godine, rekao je Ivan Bulatović, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore koji je najavio i da EPCG u oktobru počinje da gradi prvu vetroelektranu u svom vlasništvu, Gvozd. Za projekat vetroelektrane od 54,6 MW, EPCG je dobila kredit od 82 mil EUR od Evropske banke za obnovu i razvoj.
Razvijamo nekoliko solarnih elektrana, zatim plutajuću solarnu elektranu sa EBRD. Ponosni smo na projekat Solari 5000+ gde očekujemo da se do kraja godine ugrade fotonaponski sistemi ukupne snage 70 MW na krovovima objekata. Sve to treba da nam omogući mirnu tranziciju na zelenu energiju – napominje Bulatović.
On je istakao da je Crna Gora u jakom investicionom ciklusu i da će u naredne četiri godine u zelenu energiju biti uloženo 400 mil EUR. Ipak, podsetio je da Crna Gora i dalje dobija 40% energije iz uglja. I to je problem sa kojim se borimo svakog dana. Energetska zajednica postavlja sve strože uslove u tom pogledu. Mi smo 80 mil EUR uložili u ekološku rekonstrukciju naše termoelektrane. I dalje je vidimo u pogonu, a u koliko smanjenom obimu, videćemo – kaže Bulatović.
OIE projekti moraju se razvijati i van sistema aukcija
Kai Rintala, generalni direktor Taaleri Energia, koja zajedno sa kompanijom Masdar stoji iza jednog od pobednika srpskih aukcija, vetroparka Čibuk 2, zadovoljan je ishodom aukcija.
Za nas je ishod aukcija fantastičan. Aukcije su organizovane uz jasna pravila, efikasan proces i postignuta je dobra cena – istakao je Rintala.
Ipak, on naglašava da ne mogu jedne aukcije zameniti fosilna goriva.
Dugoročno rešenje za razvoj OIE projekata mora se tražiti van sistema aukcija. Važno je da imamo više igrača na tržištu. Aukcije treba razvijati paralelno sa ugovorima o razlici – poručio je i dodao da veruje da će se pojaviti tržište komercijalnih PPA, ugovora o otkupu energije između proizvođača električne energije i komercijalnog kupca, kao što su kompanije ili industrijski korisnici.
EBRD: Investitorima je potrebna sigurnost
Frančesko Korbo, pomoćnik direktora i regionalni šef energetike EBRD koja pomaže i Srbiji i Crnoj Gori u sprovođenju aukcija, napominje zašto je investitorima važno da postoji višegodišnji plan sistema podsticaja.
Ciklus od tri poziva koji postoji u Srbiji je važan za investitore da znaju da imaju šanse i kada ne uspeju na prvim aukcijama. U pripremi su aukcije za Crnu Goru, gde su takođe u planu 2-3 kruga zbog konzistentnosti i sigurnosti – najavljuje Korbo.
Ipak, on ističe da EBRD podstiče i bankabilne projekte van sistema aukcija.
EBRD želi da ubrza dekarbonizaciju i energetsku tranziciju i aukcije su prvi korak, ali samo vrh brega. Potrebno je da razvijamo tržište i EBRD podržava projekte i van aukcija – zaključuje Korbo.
E2 portal