Ozonosfera, kako se još naziva ozonski omotač, je sloj u granicama stratosfere, na visini 10 do 50 kilometara iznad Zemljine površine, sa povišenim zastupljenošću ozona.
Ozonski omotač su otkrili francuski fizičari Šarl Fabri i Anri Bison 1913.godine.
Njegova svojstva je dodatno istražio britanski meteorolog Gordon Dobson, po kome nosi naziv jedinica za količinu atmosferskog ozona.
Najveća koncentracija ovog bezbojno-bledoplavičastog gasa je na visini 20 do 25 kilometara, a maksimum njegovog sadržaja je u proleće, minimum u jesen.
Javlja se i u nižim slojevima atmosfere, a pri površini veća koncentracija može da bude otrovna za ljude i biljke.
„Ozon je gas koji apsorbuje sunčevo UV zračenje i zato su te vrednosti na površini Zemlje znatno manje nego u situaciji da nema ozonskog omotača“, objašnjava profesor Vladimir Đurđević za BBC.
Ultraljubičasto zračenje može da izazove štetne efekte po čoveka i druge žive organizme.
Jedna od njih je i rak kože, odnosno melanom od koga godišnje oboli 132.000 ljudi, dok se nemelanomski karcinom javlja u broju između dva i tri miliona.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da smanjenje nivoa ozona za 10 odsto dovodi do dodatnih 300.000 nemelanomskog raka kože i 4.500 slučajeva melanoma.
Naučnici su tokom 1970-ih uočili da je ozonski omotač oštećen, a sredinom naredne decenije, otkrivene su i ozonske rupe, mesta znatno smanjene koncentracije ozona, gasa koji čini omotač, iznad polova, prvenstveno južnog, oko ledenog kontinenta Antarktika.
Uzrok su ljudska aktivnost i upotreba hlorofluorougljenika, najčešće freona, hemijskih jedinjenja iz rashladnih sistema, poput klima uređaja i frižidera, i dezodoransa.
Ukidanjem njihove proizvodnje i upotrebe međunarodnim Montrealskim protokolom iz 1987, ozonski omotač je počeo da se obnavlja.
Ugovor je potpisan 16. septembra, a ovaj datum se već tri decenije obeležava kao Svetski dan zaštite ozonskog omotača.
Svetski dan ozona 2024. obeležen je u Nju Delhiju sa temom: „Montrealski protokol – unapređenje klimatskih akcija.“ Promoviše se održiva budućnost i štiti planeta Zemlja.
E2 portal (BBC)