KOLIKO POVEĆANJE CENE GREJANJA TRAŽE TOPLANE?

Direktor Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović izjavio je da se remonti toplana privode kraju i da su stvoreni uslovi za bezbedan početak grejne sezone 15. oktobra. Kaže da povećanje cene grejanja neće tražiti sve toplane.

Od ponedeljka su toplane počele tehničke probe sistema, a grejna sezona u Srbiji zvanično počinje 15. oktobra. U toku je ugovaranje energenata, a toplane traže veće cene grejanja od pet do 30 posto.

Dejan Stojanović, direktor Udruženja toplana Srbije rekao je za RTS da se remontni radovi privode kraju i da su stvoreni uslovi za relativno bezbedan početak grejne sezone.

Govoreći o nabavci energenata, on kaže da je prirodni gas ugovoren u visini od 85 odsto, mazut 33, ugalj 49, biomase skoro 50 procenata i toplotna energija koja se kupuje iz EPS-a u visini od 75 procenata.

Prema njegovim rečima,postoje određeni problemi u nekim gradovima, posebno u Vrbasu i Loznicu, ali se oni rešavaju i očekuje da će do početka grejne sezone sve biti u redu.

Kako je kazao,stručno mišljenje je da grejna sezona treba da počne onda kada odluke to i nalažu, a to je 15. oktobar, a onda da se uklapa shodno zadatim vremenskim uslovima.

Odluke se razlikuju po gradovima i opštinama u zavisnosti od prognoze vremena, istakao je on i dodao da sadašnje prognoze ukazuju da se zahlađenje očekuje 20. odnosno 21. oktobra.

Stojanović kaže da je u 22 lokalne samouprave cena povećana.

„U prethodnih nekoliko dana su se kroz neke medije provukle neke, kako bih rekao, dezinformacije. Znači, u ovom trenutku, ono što su jedinice lokalne samouprave odobrile, od njih 60, povećale su cene 22“, pojasnio je on i kazao  da su razlozi za to što za dve godine lokalne samouprave nisu davale saglasnost za korekciju cena.

„Gas je poskupeo 50,4 odsto, što rezultira povećanjeu od skoro 30,30 posto, mazut je od početka ove godine do danas poskupeo 28,34 procenta, to su razlozi povećanje cena. Tu postoje samo dve varijante, ili da se to kompletno ide sa tržišnim, da kažem uslovno ekonomski opravdanim cenama, ili da subvencioniše prema saglasnoj metodologiji za određivanje cene jedinica lokalne samouprave“, objasnio je Stojanović.

On je dodao da neće sve toplane povećati cene grejanja i da to sve zavisi od dinamike i metodologije određivanja cena.

Ističe da se dugovi za grejanje već godinama ne menjaju.

„Ta potraživanja su negde blizu 18-20 milijardi dinara od stambenog prostora i nekih desetak milijardi od poslovnog. Plus, najmanji je dug zapravo u ovom trenutku, nije zanemarljiv, ali je negde 100-150 miliona od budžetskih korisnika“, naglasio je Stojanović i rekao da je pristalica naplate po potrošnji, jer se onda sve mnogo brže radi, i onda praktično svi mogu da se uključe u primenu mera energetske efikasnosti.

„Znači neminovno je da svi pređemo na to, onda nije upitno uopšte da li je grejna sezona počela 15, 16. ili 20. oktobra ili 1. novembra“, zaključuje Stojanović i podvlači da je cilj da do 2030. godine kompletno izbacimo mazut i ugalj.

E2 portal (Euractiv)